Artykuł sponsorowany

Domy energooszczędne a domy pasywne. Czym się różnią?

Domy energooszczędne a domy pasywne. Czym się różnią?

W dobie ekologicznego podejścia do budowania domów, wynikającego z chęci zaoszczędzenia na rachunkach, inwestorzy indywidualni coraz chętniej spoglądają w kierunku budynków energooszczędnych i pasywnych. Pojęcia te nie są jednak równoznaczne i warto dowiedzieć się, czym dokładnie się różnią, jeszcze zanim zaczniemy rozglądać się za gotowym projektem lub zgłosimy się o pomoc do projektanta domów.

Dom energooszczędny a dom pasywny

W Polsce za budynek pasywny uznaje się taki obiekt, który w przypadku rocznego zapotrzebowania na energię służącą do ogrzewania, nie przekracza wartości na poziomie 15 kWh/m2. W przypadku energii do ogrzewania, w tym przygotowania wody ciepłej i poprawnego działania urządzeń gospodarczych, potrzebuje maksymalnie 120 kWh/m2. Wartość ta dla budynków energooszczędnych, wynosi nieco więcej - 40 kWh/m2 w przypadku pierwszego parametru oraz 180 kWh/m2 -drugiego.

Budynek pasywny

Dom pasywny zapewnia właścicielom oszczędności na etapie użytkowania dzięki kilku specyficznym własnościom. Po pierwsze, chodzi o maksymalne użycie terenu na którym ma znaleźć się nieruchomość po to, aby wykorzystać dopływ słońca, minimalizując tym samym zapotrzebowanie na dodatkowe ogrzewanie. Ważna jest również zwarta bryła, którą niestety nie zawsze można osiągnąć w przypadku każdej działki. Jak przyznaje projektant domów Rafał Leszczyk, który prowadzi przedsiębiorstwo Projekt Plus, dom pasywny osiąga się jednak przede wszystkim dzięki odpowiedniej izolacji. Składa się na nią zastosowanie grubych warstw zabezpieczających, a także wykorzystanie stolarki okiennej o wysokich parametrach technicznych, gwarantujących minimalne straty ciepła.

Budynek energooszczędny

Budowa domu energooszczędnego stawia przed nami nieco mniejsze wymagania, choć długoterminowe zyski również okazują się być niebagatelne. Status nieruchomości o zmniejszonym zapotrzebowaniu na energię uzyskamy przede wszystkim dzięki zastosowaniu maksymalnie prostej bryły, pozbawionej wielu załamań oraz skosów. Istotne są także przeszklenia zlokalizowane po stronie południowej, które pozwolą na zmaksymalizowanie ilości światła dopływającej do przestrzeni dziennej. Często inwestorzy decydują się także na zastosowanie energooszczędnych źródeł ogrzewania, w tym baterii słonecznych oraz pomp ciepła.

Domy pasywne oraz energooszczędne wymagają większych inwestycji finansowych na etapie budowania, jednak już w trakcie użytkowania, gwarantują nam pokaźne oszczędności w przypadku comiesięcznych wydatków na rachunki.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz