Domowy izotonik, czyli najlepszy sposób na upał

Domowy izotonik, czyli najlepszy sposób na upał

W słoneczne i upalne dni wzrasta zapotrzebowanie organizmu na płyny. Dzieje się tak szczególnie u osób, które prowadzą aktywny tryb życia. Aby skutecznie ugasić pragnienie, możemy sięgnąć po słodkie napoje, lemoniady, kompoty oraz przede wszystkim izotoniki. Pozwalają uzupełnić zarówno wodę, jak i minerały. Sprawdź, jak zrobić domowy napój izotoniczny. Zainspiruj się naszymi przepisami i zadbaj o odpowiednie nawodnienie.       

Strony www Strony www

Co pić w upały, czyli kiedy warto sięgnąć po izotonik?

Podczas upałów sięgamy po różne rodzaje płynów, aby odpowiednio nawodnić organizm. Woda mineralna, świeżo wyciskane soki, lemoniady czy mrożona herbata to świetne opcje na cieplejsze dni. W ostatnim czasie dużą popularnością zaczęły się cieszyć również napoje izotoniczne. Ich oferta w sklepach spożywczych jest wyjątkowo bogata, ale warto zdecydować się na ich domowe wersje.

Po naturalne izotoniki należy sięgać przede wszystkim w poniższych sytuacjach:

  • w przypadku odwodnienia;
  • w sytuacji nadmiernego pocenia się spowodowanego np. wysoką temperaturą;
  • po konsumpcji alkoholu w nadmiernych ilościach;
  • po długotrwałym i dużym wysiłku fizycznym;

Picie domowych wersji izotoników poleca wielu wyspecjalizowanych dietetyków szczególnie osobom starszym, kobietom w ciąży, dzieciom i sportowcom. Dzięki osmolalności zbliżonej do płynów organizmu napój ten bardzo szybko się wchłania i automatycznie nawadnia. Przygotowując wariant własnej roboty, należy pamiętać, aby dostosować skład do potrzeb i rodzaju wykonywanej aktywności fizycznej.

Przepisy na domowe izotoniki

Każdy płyn izotoniczny powstaje na bazie wody oraz składników mineralnych i węglowodanów. Można go przygotować w bardzo prosty sposób samodzielnie. Choć dostosowujemy domowe wersje do własnych preferencji, to podstawą napoju są węglowodany proste, woda oraz sól kuchenna.

Domowy izotonik z sokiem kokosowym

Świetnym naturalnym napojem izotonicznym jest woda kokosowa. To pyszne źródło elektrolitów zawiera dużo więcej potasu oraz sodu niż dostępne w sklepach płyny dla sportowców. Jest ona podstawą domowej roboty izotoniku, do którego przygotowania potrzebujemy również:

  • szklanki wody mineralnej;
  • soku wyciśniętego z cytryny lub limonki;
  • płaskiej łyżeczki soli;
  • szklanki dowolnego soku z sezonowych owoców np. truskawek czy arbuza.

Aby stworzyć orzeźwiający napój, wystarczy do dwóch szklanek wody kokosowej dodać pozostałe składniki i energicznie wymieszać całość. Płyn najlepiej przechowywać w lodówce do kilku dni. Można podawać z dodatkiem owoców czy mięty.

kokosowy izotonik

Przepis na miodowy izotonik domowej roboty

Bardzo popularnym składnikiem wielu orzeźwiających napojów izotonicznych jest różnego rodzaju miód np. pszczeli. Do stworzenia na jego bazie płynu wystarczy przygotować 0,5 litra niegazowanej wody, sok z jednej cytryny lub limonki oraz szczyptę czy dwie soli. Aby cieszyć się domową wersją koktajlu, musisz już tylko wymieszać wszystkie składniki.

Pamiętaj, aby nie rozpuszczać miodu w wysokiej temperaturze, ponieważ może stracić swoje dobroczynne właściwości. Lepiej wymieszać go z wodą poprzez na przykład energiczne potrząsanie. Świetnym dodatkiem do napoju jest pomarańcza, listki świeżej mięty lub plastry imbiru.

izotonik z miodem

Herbaciany napój izotoniczny na upał     

Jednym z popularnych sposobów na orzeźwienie jest mrożona herbata. W domowym izotoniku można połączyć te dwa popularne napoje ze sobą. Wystarczy, że do jednego litra słabego i ostudzonego wywaru (zwykłego lub owocowego) dodasz szczyptę lub dwie soli oraz plasterki cytryny bądź innego cytrusa. W ten sposób otrzymasz świetny koktajl, który sprawdzi się w cieplejsze dni oraz jako nawodnienie po treningu. To również doskonała opcja dla dzieci.  

Naturalne izotoniki na upał

Jeżeli nie mamy czasu na samodzielne przygotowywanie napojów na odwodnienie, które ułatwiają również regenerację po wysiłku, to możemy skorzystać z naturalnych izotoników. Są to przede wszystkim:  

  • woda kokosowa;
  • woda kaktusowa;
  • woda karczochowa;
  • woda klonowa;
  • sok z brzozy.

Poznaj również inne sposoby na nawodnienie organizmu.

Opracowanie:
Karolina
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz