Materiał Partnera

Domowe wyroby garmażeryjne – pierogi babcine w hurcie

Domowe wyroby garmażeryjne – pierogi babcine w hurcie

Pierogi to jedna z polskich potraw, która słynna jest na całym świecie. Nie tylko jednak ich smak podbija serca, ale także zabawa w przyrządzaniu. Nie zawsze pierogi trzeba jednak lepić samemu i przygotowywać do nich godzinami farsz. Dzisiaj na krajowym rynku działają producenci, którzy oferują gotowe pierogi. Jak jednak kupować takie wyroby garmażeryjne, aby potrawa nie różniła się niczym w smaku od tej przygotowywanej przez nasze babcie?

Brak konserwantów i sztucznych ulepszaczy

Nie ma nic gorszego dla zdrowego i smacznego odżywiania od sztucznych konserwantów, emulgatorów, a także barwników, które niestety są rakotwórcze. Wyroby garmażeryjne na półkach sklepowych często jednak są nimi naszpikowane. Nie inaczej jest również z pierogami sprzedawanymi w formie mrożonej lub chłodzonej. Czy oznacza to jednak, że nie warto kupować gotowych wyrobów? Odpowiedź brzmi: nie. Na polskim rynku działają firmy, które tworzą swoje pierogi bez konserwantów. Są one dodatkowo lepione ręcznie według babcinych receptur. Ich cena jest nieznacznie wyższa, a termin ważności krótszy. Mimo tego są one setki razy lepszymi jakościowo produktami o tych, które produkowane są masowo z wykorzystaniem substancji sztucznych.

Kupując pierogi w sklepach lub zamawiając je hurtowo do swojego hipermarketu, warto zatem sprawdzać jak są one robione. Najlepsze firmy chętnie dzielą się takimi informacjami.

Pierogi pakowane hermetycznie

Pakowanie hermetyczne wyrobów garmażeryjnych jest niesamowicie ważne. Przede wszystkim gwarantuje to wyrazisty smak pierogów, brak utraty ich świeżości, a także naturalnych aromatów. Pakowanie hermetyczne jest wysokim standardem sanitarnym. Do opakowania nie mogą dostać się podczas transportu czy wykładania towaru na półki różnego rodzaju zanieczyszczenia, a nawet bakterie. Nie tylko stawiać należy zatem na gotowe pierogi bez konserwantów i ulepszaczy, ale również na te, które dodatkowo są właśnie w odpowiedni sposób zapakowane. O to dba m.in. firma FOLLAND, która przed sprzedażą przeprowadza badania i testy jakościowe swoich produktów. Wszystko po to, by zagwarantować prawdziwy domowy smak pierogów.

Babcine przepisy przeniesione do hal produkcyjnych

Babcine pierogi kochają chyba wszyscy Polacy. Nic dziwnego, że firmy zajmujące się produkcją garmażeryjną stawiają m.in. na domowy smak pierogów ruskich, z mięsem, kapustą i grzybami, szpinakiem, serem czy też z owocami np. jagodami i truskawkami. Sekretem rozpływających się w ustach pierogów są zaś: dobrze przygotowane ciasto, które dojrzewało, a także farsz z wysokiej klasy produktów. Do pierogów należy bowiem dobierać tylko najświeższe mięsa, sery oraz owoce i warzywa. Przez dziesiątki lat taką zasadą kierowały się nasze babcie, dzięki którym dzisiaj w Polsce mamy tak piękną tradycję spożywania pierogów m.in. podczas kolacji wigilijnej.

 

Opracowanie:
Warszawa, Porajów 12 lok. 4
tel. 795 219 215
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz