Materiał Partnera

Domofony i wideodomofony – jaki wybrać?

Domofony i wideodomofony – jaki wybrać?

Niezależnie czy w bloku, czy w domu – domofon obowiązkowo powinien zostać zamontowany przed głównym wejściem. Dzięki niemu wiemy, kto wchodzi na posesję i czy bezpiecznie jest mu otworzyć. O ile w budownictwie mieszkaniowym stosuje się podobne rozwiązania związane z domofonem, o tyle przy budowie domu istnieje większa dowolność. Warto zorientować się, jakie opcje są dostępne na rynku domofonów i wideodomofonów.

Zasada działania domofonu

Domofon to urządzenie niezbędne w każdym domu. Dzięki niemu możemy sprawdzić, kto chce dostać się na posesję i zdecydować, czy wpuścimy konkretną osobę. Domofon ma przede wszystkim zapewnić bezpieczeństwo i dać kontrolę mieszkańcom budynku.

To elektroniczne urządzenie montowane jest na bramach, furtkach czy klatkach schodowych. Umieszcza się tam kasetę domofonową – może posiadać tylko jeden przycisk lub klawiaturę do wpisywania kodu. W lokalu natomiast montowany jest unifon, którego najprostsza wersja to przyciski otwierające drzwi i słuchawka pozwalająca na przeprowadzenie rozmowy. Aby urządzenia te działały, potrzebne są: zasilacz domofonowy, elektrozaczepy do elektronicznego otwierania drzwi i furtek oraz w niektórych modelach komutator, który łączy wiele kaset z jednym unifonem.

Montażem instalacji domofonowej zajmują się specjaliści, tacy jak firma El-Spider Pawła Pająka ze Szczucina. Przed zgłoszeniem się do takiego przedsiębiorstwa warto wybrać typ domofonu albo wideodomofonu, który ma zostać zamontowany.

Rodzaje domofonu

Na rynku istnieją trzy podstawowe typy domofonu. Pierwsza z nich to domofon analogowy. Składa się on z przycisku wywołującego, głośników i mikrofonów. Wszystko połączone jest odpowiednim okablowaniem – każdy unifon i kaseta oddzielną żyłą. Mniej skomplikowany i nadający się do większych instalacji jest domofon cyfrowy. Posiada on mikroprocesor, który pozwala na zastosowanie tylko trzech żył, mimo wielu unifonów, np. w mieszkaniach w bloku, podłączonych do jednej kasety.

Domofon cyfrowo-analogowy to hybryda dwóch poprzednich rodzajów. Z jednej strony potrzebują rozbudowanego okablowania – każdy unifon jest podłączony oddzielną żyłą. Jednak posiadają też wiele funkcji dodatkowych, takich jak czytniki kart, klawiaturę szyfrującą (szyfrator) czy tzw. czytnik pastylek.

Domofony dzielą się też na takie z funkcjami simplex i duplex. Te pierwsze są już rzadko stosowane, ponieważ pozwalają na to, by w jednym momencie mogła mówić tylko jedna strona – w systemach duplex zarówno użytkownik unifonu, jak i kasety mogą mówić równocześnie.

Wideodomofony

Wideodomofony to w skrócie mówiąc domofony, które pozwalają także na jedno- lub dwustronny przekaz wizualny. To urządzenie drastycznie zwiększa bezpieczeństwo mieszkańców lokalu. Osoba odbierająca słuchawkę unifonu nie musi wierzyć już na słowo osobie, która znajduje się po drugiej stronie oraz rozpoznawać jej po głosie – ma obraz, dzięki któremu może ocenić, czy faktycznie przy kasecie stoi kurier, dostawca jedzenia etc.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz