Artykuł sponsorowany

Domofon, czyli krótka historia osiedlowej komunikacji

Domofon, czyli krótka historia osiedlowej komunikacji

Domofon to urządzenie, które obecnie znajduje się w niemal każdym domu czy bloku. Konstrukcja domofonu opiera się na tej samej zasadzie działania co interkomu. Wielu z nas używa domofonu codziennie, zupełnie nie pamiętając lub nawet nie znając już czasów, kiedy był to synonim luksusu i „wielkiego świata”. Jak zmieniały się nasze domofony przez lata?

Skąd się wziął domofon?

Pierwszy interkom, oparty na instalacji telefonicznej, wynaleziono pod koniec XIX wieku. Umożliwiał on łatwą łączność między urządzeniami komunikacyjnymi, z pominięciem centrali. Technologia szybko się rozwijała i już po kilkunastu latach było to urządzenie powszechnie stosowane w amerykańskich biurach. Użytkownicy mieli też w tych czasach do wyboru dwa warianty – interkom w formie telefonu oraz stojące na biurku urządzenie głośnomówiące.

Wynalezienie tranzystora, za który jego konstruktorzy otrzymali w 1956 roku nagrodę Nobla, popchnęło naprzód rozwój technologii elektronicznej, w tym także interkomów. Dzięki temu możliwe było stworzenie nowocześniejszych, bezprzewodowych systemów i rozpowszechnienie ich także jako znanych dziś domofonów, zwiększających bezpieczeństwo i prywatność w wielu budynkach mieszkalnych na całym świecie. Pierwsze tego typu urządzenia pojawiły się w Europie w latach 60. Większość mieszkańców polskich osiedli domofonów doczekała się jednak dopiero w latach 80. i 90. ubiegłego wieku. Mniej więcej w tym czasie zaczęły także już powstawać pierwsze wideodomofony, które poza dźwiękiem umożliwiały też transmisję obrazu. Dziś domofon lub wideodomofon gości w niemal każdym polskim domu czy bloku. Sprzedażą i instalacją tego typu systemów w Warszawie zajmuje się m.in. firma Bereza Andrzej Teleradiomechanika.

Współczesne domofony

W dzisiejszych czasach mamy do wyboru szereg urządzeń do komunikacji i zdalnego otwierania drzwi i bram. Oprócz tradycyjnych i prostych w montażu domofonów analogowych zainstalować możemy też nowocześniejsze domofony cyfrowe i zapewniające najwyższy poziom bezpieczeństwa wideodomofony. Na współczesnych osiedlach królują przede wszystkim domofony cyfrowe. Umożliwiają one, oprócz komunikacji z osobą znajdującą się w mieszkaniu, także proste otwieranie drzwi za pomocą specjalnego kodu. Zamiast guzików z numerami mieszkań posiadają one wyświetlacz i podobną do telefonicznej klawiaturę. To zatem rozwiązanie korzystne w szczególności tam, gdzie występuje bardzo duża liczba lokali.

Z wideodomofonów chętniej korzystają mieszkańcy domów jednorodzinnych, często montuje się je także w nowoczesnych, ekskluzywnych apartamentowcach. Możliwość zobaczenia osoby, która dzwoni do drzwi, przekłada się na wyższe bezpieczeństwo. Niektóre modele posiadają także funkcję robienia zdjęć wszystkim tym, którzy próbowali nas odwiedzić podczas naszej nieobecności.


Opracowanie:
Warszawa, Wspólna Droga 25 lok. 17
tel. 501 056 016
Oceń artykuł (4)
1.3
Komentarze
Dodaj komentarz