Artykuł sponsorowany

Domek jednorodzinny czy mieszkanie? Na co się zdecydować?

Domek jednorodzinny czy mieszkanie? Na co się zdecydować?

Przygotowując się do zakupu własnych czterech kątów zwykle stajemy przed poważnym dylematem: mieszkanie czy raczej dom? Oba warianty posiadają swoje wady i zalety, a wskazanie najlepszego rozwiązania jest niemożliwe, jeśli nie weźmiemy pod uwagę potrzeb i preferencji samych mieszkańców. Zastanówmy się, kiedy warto kupić mieszkanie w bloku, a kiedy zdecydować się na zamieszkanie w samodzielnym domu.

Chociaż wiele osób marzy o własnym domku z ogródkiem, kiedy przychodzi do podjęcia ostatecznej decyzji, decyduje się jednak na mieszkanie – zauważa nasz rozmówca z firmy SAMSON

Może się wydawać, że głównym motywem takich wyborów są kwestie finansowe, aczkolwiek z rozmów z inwestorami wynika, że powodów do mieszkania w bloku jest znacznie więcej.

Kiedy wybrać mieszkanie w mieście?

Największą zaletą mieszkań na  miejskich osiedlach jest oczywiście lokalizacja. Doskonale rozbudowany transport publiczny, bogata infrastruktura handlowa i kulturalna, bliskość szkół oraz możliwości znalezienia i zmiany pracy z łatwym dojazdem, to szereg niezaprzeczalnych zalet, które doceniają nie tylko młodzi ludzie.

Również w starszym wieku miasto oznacza wygodę. Mieszkając w bloku nie trzeba martwić się o ogrzewanie, przyłącza kanalizacyjne i wodne, a utrzymaniem budynku w dobrym stanie technicznym zajmuje się spółdzielnia czy właściciel obiektu. Zakup mieszkania oznacza więc przede wszystkim beztroski komfort.

Za wadę mieszkań poczytywana jest zwykle ograniczona przestrzeń. Jednak niewielki metraż nie dotyczy wszystkich mieszkań w blokach. Za przykład niech posłuży nam Perła Śródmieścia, czyli nowa inwestycja w samym centrum Łodzi. Projekt uwzględnia zarówno niewielkie mieszkania o powierzchni ok. 30m2, przeznaczone dla singli, jak i duże apartamenty przekraczające 130m2, w których wygodnie będą żyły nawet duże rodziny. Jak widać, w nowych apartamentowcach wcale nie musi być ciasno.

Dla kogo dom jednorodzinny?

Jak wskazuje sama nazwa, takie rozwiązanie przeznaczone jest przede wszystkim dla rodzin. Nie ulega wątpliwości, że samodzielny dom zapewnia większą prywatność i swobodę. Przestrzeń użytkowa rozciąga się również poza ściany budynku, ponieważ domki na osiedlach posiadają ogrody, których sposób zagospodarowania zależy wyłącznie od potrzeb mieszkańców.

Mieszkając w domku nie musimy troszczyć się o zachowanie ciszy nocnej, ani narażać się na wysłuchiwanie niepożądanych dźwięków zza ściany. Właśnie dlatego dom jest synonimem idealnego miejsca na założenie rodziny i wychowywanie dzieci w spokoju, na zupełnie własnych zasadach.

Oczywiście, domki jednorodzinne usytuowane są nieco na uboczu, co z jednej strony jest zaletą, z drugiej zaś budzi obawy o ewentualne trudności z dojazdami. Rzeczywiście, zakup działki w dobrej cenie i lokalizacji może być sporym wyzwaniem. Jednak decydując się na zakup nowego domu od dewelopera, nie trzeba się martwić.

Nowe osiedla domków rodzinnych zakładane przez deweloperów zazwyczaj mogą pochwalić się bardzo dobrą lokalizacją, świetną komunikacją z większymi aglomeracjami i własną infrastrukturą, która mieszkańcom zapewnia samowystarczalność. Świetnym przykładem mogą być duże domy na osiedlu Złoty Dąb w Łodzi czy krakowskie Osiedle pod Kasztanem.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz