Artykuł sponsorowany

Dom pasywny – czy to się opłaca?

Dom pasywny – czy to się opłaca?

Wraz z pojawianiem się nowych rozwiązań technologicznych i konstrukcyjnych pojawiły się także nowe systemy budowania domów. Klasyczne domy murowane powoli zostają zastępowane bardziej opłacalnymi alternatywami jak, chociażby domy pasywne. Przez niektórych nazywane domami przyszłości charakteryzują się nowoczesnym stylem oraz energooszczędnością i ekologicznością. Czym tak dokładnie są domy pasywne i jak je wybudować?

Dom pasywny – co to znaczy?

Chociaż domy pasywne to rozwiązanie, które w dzisiejszych czasach zdobywa coraz większą popularność, wciąż nie wszyscy są świadomi, na czym tak właściwie polega ich idea. Otóż dom pasywny to innowacyjne podejście do kwestii oszczędzania energii we współczesnym budownictwie. Czysto teoretycznie, w ten sposób możemy określić obiekt, który dzięki zastosowaniu różnych specjalistycznych technologii odznacza się praktycznie zerowym zapotrzebowaniem na energię cieplną – nie więcej niż 15 kWh/m² w ciągu roku. Dla porównania w domach energooszczędnych wartość ta nie powinna przekraczać  40 kWh/m² rocznie. Natomiast wyjaśniając to prościej, dom pasywny niemal całkowicie przetwarza i zatrzymuje energię ze źródeł odnawialnych, dzięki czemu nie wymaga wykorzystywania paliw stałych jak np. węgiel czy gaz.

Budowa domu pasywnego

Aby dom spełniał standardy pasywności, musi zostać odpowiednio zaprojektowany z zastosowaniem właściwych technologii. To zadanie dość wymagające, dlatego najlepiej zlecić je fachowcom z białogardzkiej firmy ITS, która specjalizuje się w tworzeniu gotowych domów drewnianych, także pasywnych. Wśród najważniejszych cech budynku pasywnego można wymienić:

  • prostą bryłę (bez trudnych do uszczelnienia balkonów czy wykuszy),
  • jedno- lub dwuspadowy dach,
  • usytuowanie domu tak, by wykorzystać naturalne nasłonecznienie,
  • duże okna, często przeszklona ściana,
  • rozplanowanie pomieszczeń względem stron świata i nasłonecznienia,
  • dobra wentylacja,
  • szczelna izolacja cieplna,
  • zastosowanie urządzeń wykorzystujących energię odnawialną (pompy ciepła, fotowoltaika).

Dom pasywny i jego zalety

Ze względu na przemyślaną konstrukcję, która gwarantuje wyjątkowo niskie zapotrzebowanie na energię cieplną, jedną z największych zalet domu pasywnego są małe koszty eksploatacji. Oprócz tego korzystanie z energii odnawialnej zamiast paliw stałych powoduje, że dom jest ekologiczny i praktycznie w 100% nieszkodliwy dla środowiska. Co więcej, dom pasywny, którego konstrukcja zazwyczaj wykonana jest z materiałów naturalnych, pozwala stworzyć idealny do życia mikroklimat. Wysokiej jakości system wentylacji czy też odpowiednia izolacja cieplna sprawiają, że we wnętrzach domu pasywnego nie występują wahania temperatury, a powietrze jest świeże.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz