Artykuł sponsorowany

Dom pasywny czy energooszczędny - Ghd Rafał Giro

Dom pasywny czy energooszczędny - Ghd Rafał Giro

Wiele osób zastanawia się czym różni się projekt domu pasywnego od domu energooszczędnego. Jesteśmy pewni, że oba przypadki dotyczą generowania oszczędności. Niestety nie zawsze zdajemy sobie sprawę jakiego typu oraz w jakim zakresie. A to kluczowe przy wyborze konkretnego projektu. Dlatego w dzisiejszym wpisie postaramy się wyjaśnić czym różni się dom pasywny od energooszczędnego.

Definicja

Dom pasywny jest budynkiem, którego roczne zapotrzebowanie na energię do ogrzewania nie jest większe niż 15kWh/m2. W przypadku tego typu domu zapotrzebowanie na tzw. energię pierwotną, niezbędną do ogrzewania, przygotowania ciepłej wody oraz funkcjonowania urządzeń domowych, nie przekracza 120 kWh/m2. Jakie wartości obowiązują w przypadku domu energooszczędnego? Jest to odpowiednio 40 kWh/m2 oraz 180 kWh/m2. Oczywiście mówimy w tym przypadku o zużyciu rocznym. To tylko pokazuje, że projekt domu pasywnego musi zakładać świetną izolację budynku oraz tak naprawdę uszczelnienie go niemalże w 100%. To sprawi, że energia cieplna wytworzona w poszczególnych pomieszczeniach domu pasywnego wystarczy do ich ogrzania.

Projekt domu pasywnego i energooszczędnego

Jeśli weźmiemy pod uwagę względy architektoniczne, to można łatwo zauważyć, że domy pasywne oraz domy energooszczędne znacznie odbiegają od tradycyjnych konstrukcji. Charakteryzuje je przede wszystkim prosta bryła. Są pozbawione tzw. wykuszy czy balkonów, ponieważ są to miejsca trudne do ocieplenia i uszczelnienia.

W przypadku domów pasywnych dach powinien mieć formę jedno lub dwuspadową. W domach energooszczędnych nie jest to wymogiem koniecznym. Warto jednak pamiętać, że dla maksymalnej energooszczędności najlepszy będzie relatywnie mały współczynnik A/V określający stosunek wewnętrznych przegród do całej kubatury domu.

Rozkład pomieszczeń

Słów kilka warto poświęcić rozkładowi pomieszczeń w tego typu domach. Strefa dzienna powinna być zlokalizowana od strony południowej czyli najbardziej nasłonecznionej. Okna na tej stronie powinny być możliwie największe, aby czerpać jak maksymalnie dużo energii z promieniowania słonecznego. W przypadku domów pasywnych zalecane jest nawet całkowite przeszklenie południowej ściany. Na stronie północnej stosuje się odwrotny zabieg. To właśnie w północnej części domu lokalizuje się pomieszczenia techniczne, kuchnie czy sanitariaty. W przypadku domów energooszczędnych należy unikać projektowania garażu w ramach bryły budynku. Istotnym elementem wyposażenia domu pasywnego są także specjalne osłony okienne. Wielkie okna są bardzo przydatne zimą, ale w lecie zamieniają dom w cieplarnię.

Materiały budowlane

Tak naprawdę materiał budulcowy nie ma kluczowego znaczenia w przypadku domu pasywnego oraz energooszczędnego. Najważniejsza jest odpowiednia izolacja termiczna budynku oraz materiały uszczelniające. Im grubsza izolacja tym mniejsze straty energii w budynku. Chcąc ocieplić dom pasywny zwykłym styropianem grubość izolacji sięgałaby 35-40 cm. W przypadku zastosowania styropianu grafitowego jego grubość wyniesie 25 cm. Ściany, które spełniają wymagania domu pasywnego mają współczynnik przenikania ciepła U na poziomie 0,12 W/(m2xK). W przypadku domu energooszczędnego – 0,20 W/(m2xK).

Budowę domu pasywnego lub energooszczędnego najlepiej powierzyć deweloperowi, który posiada doświadczenie w tym zakresie. Taką firmą jest z pewnością firma Ghd Rafał Giro z Fast. Firma ta oferuje swoim klientom wysokiej jakości nowoczesne i energooszczędne domy. Dodatkowo firma ta zapewnia wiele usług dla osób posiadających już wybudowane budynki, w tym montaż pomp ciepła, fotowoltaiki oraz rekuperację, klimatyzację i ogrzewanie podłogowe.

Zatrudnieni tam pracownicy posiadają wiedzę, doświadczenie oraz kreatywność. Zestawienie tych cech umożliwia tworzenie efektownych, ale także praktycznychrozwiązań.

Opracowanie:
Fasty, Polonijna 23
tel. 570 805 078
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz