Artykuł sponsorowany

Dom bez kotłowni – jakie urządzenia grzewcze wybrać?

Dom bez kotłowni – jakie urządzenia grzewcze wybrać?

Budowa domu to często inwestycja życia, która pochłania wiele pieniędzy. Nic dziwnego, że inwestorzy szukają technologii wydajnych oraz tanich. Sposobów na optymalizację kosztorysu budowlanego jest zatem wiele. Jednym z przykładów jest rezygnacja z systemów grzewczych, które wymagają budowy kotłowni. Czy jest to możliwe? Odpowiedź brzmi: tak. Warunek jest jeden – dobór kotła gazowego kondensacyjnego lub pompy ciepła!

Kiedy warto budować dom bez kotłowni?

Dom bez kotłowni jest m.in. polecany dla tych inwestorów, którzy budują budynek z ograniczoną powierzchnią. Jest to również rozwiązanie idealne wtedy, kiedy trzeba zmodernizować stary obiekt. Dom bez kotłowni to także sposób na niższe koszty inwestycji, dlatego obecnie takie rozwiązanie jest coraz bardziej popularyzowane. Szczególnie znalazło swoich zwolenników wśród osób, które żyją w zgodzie z naturą. Brak kotłowni to bowiem stawianie na alternatywne technologie grzewcze – energooszczędne oraz proekologiczne. Takich pomieszczeń pozbawione są zatem często budynki energooszczędne i pasywne w standardach NF 40 i NF 15.

Dom bez kotłowni i komina – wybierz pompę ciepła!

Jedna z technologii, która umożliwia budowę domu bez kotłowni i komina to ta oparta o wysokiej klasy pompy ciepła. W Polsce najpopularniejsze są pompy powietrza oraz wodne. Mniej rekomendowane są zaś te gruntowe. Czym wyróżniają się zaś pompy ciepła? Przede wszystkim tym, iż nie emitują podczas pracy żadnych spalin. Korzystają one przede wszystkim z darmowej energii pobieranej z powietrza, wody czy gruntu. W przypadku urządzeń powietrznych na zewnątrz domu umieszcza się specjalne kompaktowe i designerskie agregaty kolumnowe (monoblok). Podłączone są one z wewnętrzną jednostką, która odpowiada za przekaz energii do systemu centralnego ogrzewania, a nawet rozwiązania ciepłej wody użytkowej (wtedy pompa musi posiadać specjalny zasobnik).

Gdzie zaś można montować pompy ciepła w domu bez kotłowni? Urządzenia umieszcza się głównie w korytarzach, holach, garażach, łazienkach czy nawet kuchni. Głównymi wytycznymi przy wyborze lokalizacji są kubatura pomieszczenia, rodzaj i sprawność wentylacji, warunki dla przyłączy m.in. hydraulicznych i elektrycznych.

A może gazowy kocioł kondensacyjny?

Nie tylko pompy ciepła pozwalają budować dom bez kotłowni. Drugim rozwiązaniem jest gazowy kocioł kondensacyjny, który charakteryzuje się cichą pracą, kompaktową budową i możliwością zawieszanie. Dzięki nowoczesnym obudowom z panelami sterowania kotły mogą być montowane z powodzeniem w kuchni, holu, garderobie czy łazience i korytarzu. Łatwo ukryć je również we wnękach.

Dużą zaletą kotłów jest to, że mogą współpracować z kolektorami słonecznymi czy pompami ciepła. Świetnie sprawdzają się jednak jako jedyne źródła energii cieplnej w domu. Za ich energooszczędność odpowiada zaś zjawisko kondensacji. To dzięki niemu sprawność energetyczna sprzętów sięga nawet 98% przy wysokim poziomie bezpieczeństwa (kotły posiadają zamkniętą komorę spalania). Jeśli chodzi zaś o zużycie paliwa – LPG lub gazu ziemnego – warto podkreślić, że jest ono niższe nawet o 30% w stosunku do zwykłych pieców.

Jakiej marki urządzenie grzewcze wybrać?

Jedną z firm producenckich wysokich jakościowo systemów grzewczych również dla domów bez kotłowni jest marka VIESSMANN. Polecanymi urządzeniami są m.in. pompa ciepła Vitocal 100-S powietrze-woda oraz kocioł gazowy kondensacyjny Vitocrossal 100 o mocy od 80 do 100 320 kW.  O właściwy dobór sprzętu oraz jego montaż nie trzeba martwić się zaś przy współpracy ze specjalistami RAT-GAR. To oni opierają swoje prace o nowoczesne sprzęty VIESSMANN, które sprawdzają się w domach, kamienicach, urzędach, szkołach, sklepach czy zakładach przemysłowych. Szczegóły warto poznać podczas bezpłatnych konsultacji.

 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz