Artykuł sponsorowany

Dobry tokarz — czyli jaki?

Dobry tokarz — czyli jaki?

Niewiele osób wie dokładnie, czym zajmuje się tokarz. Przyglądając się temu zawodowi, nie sposób nie zauważyć, że jest wymagający. Tylko prawidłowa obróbka tokarska określonego elementu może sprawić, że ten będzie pasował do całości. Czym dokładnie zajmuje się tokarz? Na jakie cechy powinno zwrócić się uwagę, szukając doświadczonego fachowca? Czy wykształcenie ma w tym wypadku znaczenie?

Czym zajmuje się tokarz?

Zastanawiając się nad tym, jakie usługi tokarskie oferują firmy zajmujące się takimi zleceniami, warto mieć na uwadze, że wszystko zależy od tego, jakie maszyny dana firma posiada oraz jaki rodzaj przedmiotów jest w stanie obrobić osoba zatrudniona na stanowisku tokarza. Specyfikacja zawodu pokazuje bowiem, że tokarz zajmuje się obróbką elementów wykorzystywanych w maszynach i urządzeniach, które wykonuje się z metalu lub plastiku.

Przyglądając się bliżej temu zagadnieniu, można stwierdzić, że dobry tokarz już w czasie swojej nauki powinien wybrać zakres działań, w których będzie się specjalizował. Okazuje się bowiem, że na rynku można spotkać takie zawody jak między innymi:

  • tokarz tokarek uniwersalnych,
  • tokarz tokarek karuzelowych,
  • tokarz tokarek sterowanych numerycznie,
  • tokarz tokarek rewolwerowych,
  • tokarz automatów tokarskich.

Jakie wymagania powinna spełnić osoba na stanowisku tokarza?

Szukając odpowiedniego człowieka do obróbki określonych elementów, należy mieć na uwadze, że tokarz musi mieć jedynie wykształcenie zawodowe. Powinno jednak ono być udokumentowane stosownym świadectwem ukończenia szkoły w zakresie operatora obrabiarek skrawających. Jak twierdzi ekspert Firmont Suwnice Części zamienne do suwnic, osoby, które chciałyby zająć się toczeniem, jednak nie ukończyły wyżej wymienionej szkoły, mogą nabyć kwalifikacje, kończąc specjalny kurs, który przygotuje ich do wykonywania zawodu tokarza.

Dobry tokarz, poza stosownym wykształceniem, powinien także doskonale czytać rysunek techniczny. Tylko wtedy ma bowiem możliwość prawidłowego odczytu wymiarów i warunków części, którą ma wytoczyć. Co więcej, dobry tokarz, który jest prawdziwym profesjonalistą w swoim fachu, powinien nie tylko odznaczać się zdolnościami manualnymi, ale też interesować się zagadnieniami technicznymi. Dobrze, jeśli ma także zmysł artystyczny i odpowiednią koordynację ruchowo-wzrokową. Choć może się wydawać, że profesja tokarza kojarzona jest jako typowo męski zawód, nic nie stoi na przeszkodzie, aby przyuczały się do niego także kobiety. Najważniejsze jest bowiem odpowiedzialne podejście do powierzonych obowiązków poparte odpowiednim wykształceniem z wybraną specjalizacją, doświadczeniem, sumiennością oraz starannością.

Opracowanie:
Mińsk Mazowiecki, Okrzei 22
tel. 607 914 350
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz