Materiał Partnera

Dobre drewno na opał pochodzi z drzew liściastych

Dobre drewno na opał pochodzi z drzew liściastych

Jeśli chodzi o wartości opałowe drewna, to wiele zależy od jego gatunku, ale również od sposobu przygotowania i przechowywania. Drewno kominkowe należy ułożyć w taki sposób, by był dostęp i cyrkulacja powietrza. Musi być zabezpieczone od góry, z uwagi na deszcz i inne opady, a także od dołu, przed wilgocią atakującą od strony gruntu. Dopiero wtedy możemy cieszyć się widokiem prawdziwego ognia, w spokojny rodzinny wieczór.

Porównanie gatunków drewna opałowego

Sposób przygotowania drewna oraz jego gatunek wpływają na to jak długo będzie się ono palić a także ile ciepła dostarczy. Za pomocą kominka można ogrzać dom, ale tylko pod warunkiem, że palić będziemy drewnem o właściwym stopniu wilgotności i o odpowiedniej gęstości. Dlatego dobre drewno kominkowe to takie, które pochodzi z drzew liściastych, suche i dobrej jakości. Takie drewno ma wysoką wartość kaloryczną, inaczej mówiąc grzewczą. Najbardziej polecane jest drewno dębowe, drewno bukowe, i drewno jesienne, gdyż pali się najdłużej, dając przy tym największą ilość ciepła. Drewno z drzew iglastych nie jest polecane, ponieważ zawiera dużo żywicy, a podczas jej spalania wytwarza się duża ilość sadzy, która zanieczyszcza szybę kominka oraz przewód kominowy, mogąc nawet doprowadzić do jego zatkania. W żadnym wypadku nie wolno spalać drewnianych odpadów, zwłaszcza takich, które pokryte są lakierem czy farbami, ponieważ związki lotne w nich zawarte, które uwalniają się pod wpływem temperatury, mogą być silnie toksyczne. Wilgotność drewna łatwo sprawdzić po prostu dotykając je. Jeśli wydaje nam się wilgotne, to znaczy, że ma więcej niż 25% wilgotności i nie nadaje się do palenia, głównie przez to, że część energii uzyskanej ze spalania, zostanie wykorzystana na jego osuszenie. Do palenia drewno powinno mieć wilgotność między 15% a 20%.Wszystko o przechowywaniu drewna na opał

O stopniu wilgotności drewna decyduje przede wszystkim sposób jego składowania po ścięciu. Najbardziej wydajnym sposobem suszenia drewna jest suszenie go w specjalistycznych suszarniach wysokotemperaturowych. Drugim dobry sposobem jest sezonowanie go w suchym, przewiewnym, zadaszonym miejscu tak, jak robi to firma PPHU Przemysław Pakuła, zajmująca się przede wszystkim wycinką drzew i sprzedażą drewna opałowego i innego. Jeśli jednak kupiliśmy nasze drewno do opalania kominka gdzieś indziej i teraz okazuje się, że nie jest ono całkowicie suche, trzeba najpierw pociąć na mniejsze kawałki i ułożyć je choćby przy ścianie budynku, ale nie przylegając do niej, lecz w około pięciocentymetrowej odległości. Bardzo istotne jest by pamiętać o zabezpieczeniu go przed opadami i podsiąkaniem.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz