Materiał Partnera

Dobra księgowa – skarb każdego przedsiębiorcy

Dobra księgowa – skarb każdego przedsiębiorcy

Osoby, które prowadzą własną działalność gospodarczą, bardzo często decydują się na podjęcie współpracy z księgową, która zadba o to, by cała dokumentacja finansowa firmy prowadzona była zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa. Z roku na rok na rynku pojawia się coraz więcej specjalistów tego typu, jednak nie każdy z nich może pochwalić się odpowiednimi kwalifikacjami. Na co zwrócić uwagę przy poszukiwaniach dobrego biura rachunkowego?

Księgowa z polecenia

Jeżeli tylko mamy taką możliwość warto podjąć współpracę z księgową z polecenia. W końcu nikomu nie ufamy tak bardzo jak sprawdzonej opinii naszych przyjaciół bądź członków rodziny. Jeżeli jednak nikt z naszych bliskich nie korzystał wcześniej z takich usług, z pomocą przyjdzie Internet. Wśród niezliczonej ilości ogłoszeń biur rachunkowych możemy wybrać to, które zainteresuje nas najbardziej. Co powinno zwrócić naszą uwagę? Przede wszystkim referencje i certyfikaty. Cenieni specjaliści mogą pochwalić się wieloma pozytywnymi opiniami od współpracujących z nimi firm i klientów indywidualnych. Często zamieszczają również na swoich stronach internetowych certyfikaty i dyplomy, będące poświadczeniem zdobytych przez nich kwalifikacji. Zanim zdecydujemy się na podpisanie wiążącej umowy, sprawdźmy też czy wybrane biuro rachunkowe posiada ubezpieczenie. Jest to ważne, ponieważ jeśli dojdzie do pomyłki w dokumentach, ewentualną karę finansową będziemy musieli zapłacić z własnej kieszenie. Ubezpieczenie jest gwarancją, że nie będziemy musieli ponosić kosztów za ewentualne błędy specjalistów.

Zakres usług – nie każda księgowa zajmuje się tym samym

Większość biur rachunkowych oferuje swoim klientom podstawowy zakres usług, w ramach którego można wyróżnić:

  • obsługę kadrowo-płacową,
  • rozliczenia podatkowe,
  • przygotowywanie dokumentacji dla ZUS-u,
  • prowadzenie ksiąg rachunkowych,
  • prowadzenie ksiąg handlowych.

Jak tłumaczy księgowa z polecanego biura rachunkowego „Adiutor” – zdarza się jednak, że dana firma specjalizuje się tylko w określonym obszarze księgowości. Chodzi tutaj np. o przeprowadzanie audytów finansowych czy profesjonalne doradztwo finansowe. Przedsiębiorca musi więc zdecydować, na jakich usługach zależy mu najbardziej. Nie ma sensu opłacać pełnej oferty biura rachunkowego, jeżeli potrzebujemy tylko, by specjaliści zatroszczyli się o księgowość uproszczoną naszego przedsiębiorstwa. Pamiętajmy przy tym, że wynagrodzenie księgowej powinno być współmierne do wykonywanych przez nią obowiązków. Często- szukając oszczędności- decydujemy się na skorzystanie z najtańszej znalezionej oferty, co bywa niestety zgubne.

Podejmując współpracę z doświadczonymi specjalistami zyskujemy gwarancję, że finanse naszej firmy są w dobrych rękach. Możemy skupić się na rozwoju przedsiębiorstwa i realizacji coraz to nowych celów, które zapewnią upragniony sukces.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz