Artykuł sponsorowany

Dobór zasobnika do kotła gazowego

Dobór zasobnika do kotła gazowego

Zasobniki c.w.u. przechowują ciepłą wodę użytkową na potrzeby użytkowników danego obiektu, w których stosowane są kotły grzewcze. Nowoczesne zasobniki mogą współpracować ze wszystkimi rodzajami kotłów centralnego ogrzewania czy innych źródeł ciepła (np. pompy ciepła). W naszym artykule opowiemy o tym, jak dobrać zasobnik, by zawsze móc korzystać z ciepłej wody po odkręceniu kranu. Zwrócimy też uwagę na szczegóły ważne przy wyborze zasobnika konkretnie do kotła gazowego.

Wybór rozmiarów zasobnika c.w.u. a moc kotła do instalacji c.o.

Jak mówią nam przedstawiciele firmy Nibe-Biawar z Białegostoku, najlepiej by zasobnik był dobierany do danej mocy kotła, którą z kolei dobiera się do potrzeb instalacji centralnego ogrzewania. Wybierając zasobnik, musimy zwrócić uwagę na to, że jeśli różnica między zapotrzebowaniem na energię do ogrzewania i do ciepłej wody będzie za duża, mogą zdarzać się sytuacje, kiedy trzeba będzie poczekać na uzyskanie ciepłej wody z zasobnika. Dlatego przy doborze kotła należy uwzględnić nadwyżkę mocy niezbędną na potrzeby ciepłej wody.

Dobór rozmiaru zasobnika c.w.u.

Przy dokonywaniu wyboru zasobnika c.w.u. ważną kwestią jest określenie jego rozmiaru. Zwykle ze względu na oszczędność miejsca zależy nam na tym, aby zasobnik zmieścił się pod wiszącym kotłem gazowym. Uwzględniając zatem wymiary kotła, wysokość kotłowni oraz doprowadzenia do komina zostaje nam przestrzeń maks. do 1,2 metra od podłogi. W zależności od średnicy pozwala nam to uzyskać zasobnik o pojemności pomiędzy 100, a 150 litrów. Przy kilkuosobowej rodzinie korzystającej z dużej wanny taka pojemności może okazać się zbyt mała. W takim przypadku, aby zwiększyć wydajność ciepłej wody, należy wybrać zasobnik o jak największej wężownicy, czyli zwiniętej w spiralę rury, dzięki której energia z kotła przekazywana jest do wody wewnątrz zasobnika. Im jest ona większa, tym szybciej podgrzewana jest woda. Przy bardzo wydajnych zasobnikach np. BIAWAR Quattro 100 cała pojemność zasobnika podgrzewana jest w ciągu kilkunastu minut; tym samym w ciągu godzinny możemy uzyskać wydatek c.w.u. ponad 500 litrów!

Ważne detale i konkrety dotyczące wyboru zasobnika współpracującego z kotłem gazowym

Wybierając zasobnik c.w.u., zwróćmy uwagę nie tylko na pojemność i wydajność, ale też inne detale. Najlepiej, żeby zasobnik miał odpowiednią izolację zapewniającą klasę energetyczną A (małe straty ciepła). Jeśli wybieramy zasobnik, który będzie pracował z kotłem gazowym, kupmy taki, który ma króćce przyłączeniowe wyprowadzone do góry w celu lepszego podłączenia z kotłem i tym samym ograniczenia zajmowanego miejsca. Dobrze też, aby zasobnik miał możliwość zamontowania grzałki i króciec spustowy.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz