Artykuł sponsorowany

Dobór wymiarów, materiału i liczby klap rewizyjnych

Dobór wymiarów, materiału i liczby klap rewizyjnych

Klapy rewizyjne umożliwiają, a jednocześnie znacznie ułatwiają czyszczenie instalacji wentylacyjnej. By odpowiednio spełniały swoje zadanie, ich wymiary, materiał oraz liczba muszą być jednak dopasowane do konkretnej instalacji wentylacyjnej. Tłumaczymy, jak dobrać właściwy rozmiar klap rewizyjnych, z jakiego materiału powinny być wykonane, a także ile powinno się ich znaleźć w instalacji wentylacyjnej.


Jak dobrać prawidłowe wymiary klap rewizyjnych?

Rozmiary klap rewizyjnych powinny być dobrane na podstawie przekrojów kanałów wentylacyjnych. Wytyczne co do minimalnych wymiarów otworów – zarówno dla okrągłych, jak i prostokątnych przewodów wentylacyjnych – są określone w normie PN-EN 12097. W przypadku gdy klapy rewizyjne wykonuje się na końcach kanałów, powinny one charakteryzować się tymi samymi wymiarami, co przekrój poprzeczny przewodu. Istnieje możliwość montażu klap w większych odległościach od siebie oraz o mniejszych wymiarach niż podano w normie, jednak należy upewnić się, że będzie można je czyścić zakładaną metodą, a także uwzględnić ten fakt w dokumentacji oraz oznaczeniu otworów.


Z jakiego materiału powinny być wykonane klapy rewizyjne?

Klapy rewizyjne produkuje się z różnych materiałów. Na ogół zakłada się, że klapy rewizyjne powinni być wykonane z tego samego materiału, co przewody. Jeśli mamy do czynienia z najpopularniejszymi kanałami z blachy ocynkowanej, także i klapy powinny być wykonane z tego samego materiału; sytuacja wygląda podobnie w przypadku rewizji z blachy kwasoodpornej, aluminiowej oraz innych materiałów. Podczas wyboru materiału klap rewizyjnych należy również zwrócić uwagę na temperaturę, w jakiej będą użytkowane. Jeśli będzie ona wysoka, najlepiej zdecydować się na rewizje z pokrętłami odpornymi na ekstremalne warunki termiczne. Z kolei w przewodach elastycznych klapy nie są montowane w ogóle – czyści się je lub wymienia przy okazji konserwacji pozostałych elementów instalacji wentylacyjnej.


Ile klap rewizyjnych należy zamontować?

Liczba klap rewizyjnych zależy od kilku czynników. Podczas planowania rozmieszczenia otworów rewizyjnych należy upewnić się, by żadna część instalacji wentylacyjnej nie zawierała więcej niż jednej zmiany średnicy, więcej niż jednej zmiany kierunku większej niż 45° oraz więcej niż 7,7 metra przewodu, licząc od pokrywy rewizyjnej – tłumaczy nasz rozmówca z hurtowni P. H. U. Popularna, która posiada w swojej ofercie szeroki wybór klap rewizyjnych. Przepisy podają, że w przypadku odcinków poziomych odległości między kolejnymi rewizjami nie powinny wynosić więcej niż 10 m, chyba że w kanałach wentylacyjnych znajdują się przeszkody w postaci przepustnicy czy tłumika. Z kolei jeśli instalacją wentylacyjną będzie transportowane powietrze kategorii WYW 4, należy zachować odstęp od 3 do 5 m – kończy nasz rozmówca.
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz