Artykuł sponsorowany

Dobór odpowiedniego kotła grzewczego dla domu

Dobór odpowiedniego kotła grzewczego dla domu

System grzewczy w domu to jedna z podstawowych instalacji, których układ oraz wyposażenie musimy wybierać z należytą uwagę. W zależności od rodzaju kotła grzewczego będziemy kierować się innymi kryteriami. Do wyboru mamy tu kotły na paliwo stałe, kotły gazowe, olejowe oraz elektryczne. Każde z tych rozwiązań ma swoje zalety i wady, sprawdzi się też w innych okolicznościach.

Kotły gazowe

Mało kto z nas jest specjalistą w zakresie ogrzewania domu czy kotłów grzewczych. Zazwyczaj polegamy na opinii pracowników punktu sprzedaży, w którym dokonujemy zakupu i ich się radzimy. Kocioł grzewczy to urządzenie, które kupujemy na długi czas, dlatego też nie możemy podjąć takiej decyzji bez zastanowienia. Nie powinniśmy na pewno kierować się ceną – nie warto porównywać kosztów zakupu, a jedynie rozważać zgodność kotła z kryteriami. Ważne jest też to, gdzie kupujemy urządzenia systemu centralnego ogrzewania. Powinien to być dystrybutor sprawdzonych, wysokiej jakości kotłów, taki jak hurtownia armatury sanitarnej Ana w Szczecinie.

W przypadku kotłów gazowych bierzemy pod uwagę sposób montażu, pełnione funkcje, możliwość odprowadzania spalin i sposób pobierania powietrza do spalania, a także sprawność. Wybrać możemy kocioł gazowy stojący lub wiszący, przy czym większą popularnością cieszą się te drugie. Są one mniejsze i tańsze niż kotły stojące. Zazwyczaj wyposażone są też w palniki o płynnej regulacji mocy. W sprzedaży dostępne są kotły jednofunkcyjne, przeznaczone jedynie do ogrzewania pomieszczeń i dwufunkcyjne odpowiedzialne za podgrzewanie wody użytkowej. Kotły z zamkniętą komorą spalania nie pobierają powietrza z pomieszczenia, w którym się znajdują – jak w przypadku kotłów z otwartą komorą – ale bezpośrednio z zewnątrz. W zakresie sprawności wybierać możemy pomiędzy tradycyjnymi oraz kondensacyjnymi odzyskującymi ciepło skraplania pary wodnej.

Kotły na paliwa stałe

Wybierając ten rodzaj kotła grzewczego, musimy wziąć pod uwagę przede wszystkim paliwo, jakiego planujemy używać. Urządzenia te są bowiem przystosowane do konkretnych materiałów opałowych i nieprzestrzeganie tych zaleceń prowadzić będzie do tego, iż kocioł nie osiągnie odpowiednich parametrów. Na rynku znaleźć możemy:

  • kotły na węgiel kamienny i koks – ze spalaniem górnym i dolnym;
  • kotły do spalania miału – z wentylatorem nadmuchowym o zmiennej liczbie obrotów;
  • kotły na ekogroszek – ze specjalnym palnikiem retorowym;
  • kotły na drewno – kotły zgazowujące;
  • kotły na pelet – wyposażone w podajnik.

Możemy także zdecydować się na kotły grzewcze wielopaliwowe, w których w tej samej komorze spalane są zarówno stałe, jak i płynne paliwa. W zakresie regulacji kotła dostępne są dwa rozwiązania – standardowa regulacja pogodowa oraz droższa regulacja pogodowa.

Kotły olejowe i elektryczne

W przypadku tych dwóch rodzajów kotłów wybór urządzeń jest o wiele mniejszy. Kotły olejowe występują zazwyczaj w wersji stojącej – z reguły są to kotły jednofunkcyjne przystosowane do pracy z zasobnikiem ciepłej wody użytkowej.

Kotły elektryczne to natomiast raczej jednostki wiszące, jednofunkcyjne i dwufunkcyjne. Wyposażenie w trzy grzałki pozwala na pracę z różnym obciążeniem. Problemem w przypadku tego rozwiązania może być jednak zbyt mały przydział mocy – kotły o mocy większej niż 6 kW wymagają zasilania prądem trójfazowym.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz