Materiał Partnera

Dobieranie klocków hamulcowych do układu hamulcowego. Co warto wiedzieć?

Dobieranie klocków hamulcowych do układu hamulcowego. Co warto wiedzieć?

Na rynku znajdziemy bogatą ofertę klocków hamulcowych przeróżnych firm do różnych pojazdów dopasowanych przede wszystkim do preferencji kierowców. Nie można bowiem wziąć pierwszego lepszego egzemplarza z półki zwłaszcza, zwłaszcza, gdy chcemy obniżyć koszty, zachowując jakość parametrów na przyzwoitym poziomie. Co powinno się wiedzieć oraz rozważyć przed zakupem klocków hamulcowych?

Klocki hamulcowe do spokojnej jazdy autem

Naturalnie trzeba wziąć pod uwagę zróżnicowanie klocków hamulcowych ze względu na typ pojazdów i ich jazdy. Jeśli chodzi o auta osobowe to najlepiej zastosować te z nowoczesną powłoką silikatową stosowaną do materiału ciernego przy zamiennych klockach hamulcowych, zapewniając lepszy kontakt pomiędzy pozostałymi elementami układu zapewniając znacznie krótszą drogę hamowania. Znajdziecie je Państwo w ofercie firmy Carix. Hamulce. Jeśli jednak zależy nam na obniżeniu kosztów, to możemy sobie pozwolić na jedynie w przypadku aut lekkich używanych do jazdy głównie do jazdy po łaskich terenach jeżdżących z prędkością nie większą niż do 90 km/h, bowiem taka jazda nie zmusza nas do częstego i intensywnego hamowania. W tych warunkach klocki z homologacją czyli wyższej jakości nie są koniecznością.

Klocki hamulcowe dopasowanie do potrzeb dynamicznej jazdy

Z kolei sprawa ma się inaczej w przypadku klocków hamulcowych przeznaczonych do szybkiej i dynamicznej jazdy z prędkością przekraczającą 90 km/h, a także gdy pojazd porusza się po terenie górzystym. Mowa więc głównie o autach terenowych, sportowych lub motocyklach. W tej sytuacji eksploatacja wiąże się z używaniem silnika o znacznej mocy lub ciężkością pojazdu przy jednoczesnym silnym hamowaniu, co wyklucza montaż tanich klocków hamulcowych, jeśli nie chcemy narazić się na wysokie niebezpieczeństwo wypadku. Należy zwrócić szczególną uwagę na sprawdzoną markę producenta oraz czy produkt z homologacją. W przypadku motocykli znajdziemy również bardziej szczegółowe udogodnienia dostosowane do konkretnych potrzeb takich jak np. wysoka wydajność przydatna motorom przeznaczonym do zawodów na torze wyścigowym, czy klocki dopasowane do motocykli charakteryzujących się doskonałą zgodnością ze wszystkimi tarczami hamulcowymi. Tego typu czynników technicznych, które trzeba wziąć pod uwagę oczywiście o wiele więcej.

Podsumowując, bez ryzyka można zastosować tanie klocki jedynie w przypadku spokojnej jazdy, a w przypadku dynamicznej koniecznością są wysokiej jakości klocki hamulcowe z homologacja, które niestety kosztują znacznie więcej, jednak na bezpieczeństwie nie można oszczędzać.

Opracowanie:
Białystok, Łąkowa 9 lok. 4
tel. 85 732 65 81
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz