Materiał Partnera

Do kolacji podać wino wytrawne czy może słodkie – poradnik

Do kolacji podać wino wytrawne czy może słodkie – poradnik

W południowej Europie lampka wina do obiadu czy kolacji traktowana jest jako coś najzupełniej normalnego. Ten przyjemny i smaczny zwyczaj zaczyna powoli zapuszczać korzenie również w Polsce. Kultura picia wina wymaga pewnej wiedzy, aby przy podawaniu kolacji nie popełnić gafy.

 
Wino nie jest napojem uniwersalnym. Nie wystarczy iść do sklepu, poprosić o francuskie wino (kierując się opinią, że wino z Francji, a szczególnie z hurtowni winnice.eu jest najlepsze) i postawić je na stole. Obowiązują pewne zasady, do różnych potraw pasują konkretne rodzaje win. Są też potrawy do których win z zasady nie podaje się wcale – wszelkiego rodzaju zupy oraz dania zawierające szpinak. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie by łamać utarte schematy i podać czerwone wino do lazanii ze szpinakiem.
Białe wino podaje się do lekkich potraw rybnych, makaronów, owoców morza i serów. Generalnie obowiązuje zasada podawania białego wina do jasnych dań. Do ryb można podać również różowe wino.
Czerwone wino podaje się do potraw ciężkostrawnych, najczęściej wołowiny, wieprzowiny i dziczyzny.
Te dwie naczelne zasady warto zapamiętać, ale nie należy się ich zbyt sztywno trzymać. Trzeba pamiętać, że wina dzielą się nie tylko ze względu na kolor, ale także na smak. Do wyboru mamy słodkie, półsłodkie, półwytrawne i wytrawne. W zależności od rodzaju potrawy na stole dobieramy odpowiednie wino. Zasadniczo do makaronu podaje się białe wino, ale do makaronu z dodatkiem mięsa można podać czerwone wino wytrawne i nie będzie to gafą.
 
Bardzo dobre na tę okazję będzie czerwone wino wytrawne Pinot noir. Szczepy winogron pinot noir uprawiane są w Burgundii od dwóch tysięcy lat. Już w pierwszym wieku n.e. ówcześni Galowie zamieszkujący Burgundię wytwarzali wino z dzikich winorośli, które porastały krainę. Dzięki uprawom dzikie wino przestało być dzikie i przeistoczyło się w jeden z najbardziej szlachetnych szczepów winogron na świecie. Kilka wieków później mnisi zamieszkujący Burgundię z tych samych szczepów wytwarzali mszalne wino. Skala przetwórstwa była bardzo duża, a Burgundia została podzielona na wiele winnic powiązanych z lokalnymi kościołami. Pinot noir to pierwszy oficjalnie uznany szczep winogron, wzmianki o nim pojawiają się w 1375r. W czasie rewolucji francuskiej winnice przeszły w ręce prywatnych plantatorów i stan ten utrzymuje się do dziś. Wyraźnie widać, że to Burgundia jest kolebką szczepu Pinot noir oraz produkowanego z niego wytrawnego czerwonego wina o bogatym smaku i aromacie. Ten gatunek winogron, mimo iż bardzo trudny i wymagający w uprawie, można spotkać w winnicach na całym świecie. Każdy winiarz stawia sobie za punkt honoru wyprodukowanie wina Pinot noir.

Ryby lubią towarzystwo białego wina, ale można je podać także z czerwonym o wyraźnym posmaku truskawek lub malin. Osoby mające wątpliwości a chcące uniknąć popełnienia towarzyskiego faux pas powinny pomyśleć o przygotowaniu łososia na kolację, bowiem do tej ryby można śmiało podać zarówno białe jak i czerwone wino. Do deserów najbezpieczniej jest podawać białe wina deserowe – słodkie i półsłodkie.
 
Wino nie powinno przyćmić smaku potrawy i odwrotnie, najsmaczniejsza kolacja nie może zagłuszyć smaku wina. Do mocno przyprawionej potrawy lepiej nie podawać lekkiego białego trunku. Natomiast w przypadku lekkich przystawek, sałatek czy jasnych mięs można śmiało podać wino różowe.
 
Bardzo często sosy przygotowywane są na bazie win. Należy zwrócić na to uwagę i do kolacji podać takie samo wino jak to, które było użyte do przyrządzenia sosu. Wino dobrze skomponuje się z potrawą i dodatkowo podkreśli jej smak.
 
Osoby bardziej odważne oraz znające się na winach mogą spróbować dobrać wino do potrawy na bazie kontrastu – mocne wytrawne wina skomponować z potrawami delikatnymi lub odwrotnie. Wymaga to jednak dużego wyczucia smaku i niemałej wiedzy kulinarnej.

Koneserom win z pewnością nie trzeba przedstawiać niestety nieżyjącego już znakomitego węgierskiego winiarza Gala Tibora. To on jako pierwszy zdecydował się posadzić na Węgrzech szczepy winorośli Pinot noir. Przedwczesna śmierć uczyniła z niego legendę, niezależnie od olbrzymich zasług dla rozwoju winiarstwa węgierskiego. Wina Gala Tibora zdobyły wiele złotych, srebrnych i brązowych medali na międzynarodowych targach i wystawach win. To wielkie dzieło kontynuowane jest przez jego syna, a węgierskie wino Pinot noir z winnicy Gala Tibora można już kupić w Polsce. Zainteresowanym polecamy stronę: www.winnice.eu


Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz