Materiał Partnera

Do czego wykorzystuje się stalowe liny?

Do czego wykorzystuje się stalowe liny?
Stalowe liny to materiał wyjątkowo odporny na obciążenie oraz eksploatację. Obecnie jest wykorzystywany w wielu dziedzinach – od budownictwa aż po budowę maszyn. Podczas wyboru liny ważne jest, aby była idealnie dopasowana do funkcji, które będzie pełniła. Dotyczy to głównie materiału, średnicy, ogólnego wykonania, a także długości. Jakie rodzaje stalowych lin można wyróżnić i gdzie będą wykorzystywane?

Rodzaje stalowych lin

Stalowe liny występują w różnych rodzajach oraz grubościach. Podczas wyboru największą uwagę należy zwrócić na właściwości surowca, z którego powstała oraz sposób splotu. Konstrukcja i średnica stalowej liny powinna być zawsze dostosowana do sposobu jej wykorzystania. Innych użyje się do stworzenia balustrady, jeszcze innych jako element dźwigu. Wśród najpopularniejszych rodzajów można wymienić przede wszystkim:

  • Liny z rdzeniem z włókien – jest to podstawowy typ liny. Włókna są najczęściej pochodzenia naturalnego, rzadziej syntetyczne.
  • Liny z rdzeniem stalowym – bardziej wytrzymałe od poprzedniego rodzaju, mogą występować w niesprzyjających warunkach np. wysokich temperaturach, jednak mają o wiele mniejszą wytrzymałość na duże naciski poprzeczne, mogące je deformować.
  • Liny ze stali nierdzewnej – są szczególnie odporne na korozję, nadają się zwłaszcza w przypadku miejsc o dużej wilgotności, w których zwykła stal szybko uległaby rdzewieniu.
  • Liny czarne – pokryte kolorem poprzez specjalistyczne technologie barwienia. Nie odbijają refleksów. Czarna kolorystyka jest osiągana przy pomocy procesów chemicznych, a nie zwykłego malowania.

Producentem wysokiej jakości stalowych lin jest między innymi firma KrachTech, której siedziba znajduje się w Szczecinie.

Gdzie można je wykorzystać?

Stalowe liny to materiał szczególnie odporny na naciąganie i duże obciążenie. Trudno je zerwać i przeciąć przy pomocy zwykłych narzędzi. Stosuje się je między innymi w:

  • Architekturze – tzw. architektura linowa, która polega na budowaniu konstrukcji z lin wykonanych ze stali nierdzewnych. Mają one funkcje nie tylko wzmacniające, ale także estetyczne.
  • Budownictwie – jako element wykończeniowy do stworzenia balustrady, ogrodzenia oraz poręczy. Cenią je sobie zwłaszcza zwolennicy budownictwa nowoczesnego.
  • Architekturze zieleni – jest to doskonały materiał do stworzenia podpory dla pnących roślin, a także wyznaczenia ścieżek i rabat.
  • Budowie maszyn – stanowią element wielu maszyn, których działanie opiera się na przeciąganiu lub podnoszeniu ciężarów np. dźwigów.
Opracowanie:
Szczecin, Struga 78
tel. 91 333 27 47
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz