Do czego wykorzystuje się przemiał tworzyw sztucznych? Europlastik

Tworzywa sztuczne szybko zdobyły ogromną popularność, jako sposób na proste i wygodne pakowanie. Ich nadmiar jest jednak utrapieniem dla środowiska, są one bowiem produkowane nie tylko przez gospodarstwa domowe, ale w dużej mierze przez przedsiębiorstwa. Przemiał tworzyw sztucznych jest szansą na ponowne ich wykorzystanie. Powstały z tworzyw granulat może z powodzeniem zostać ponownie wprowadzony do obiegu, co jest nie tylko korzystne finansowo, ale też ekologicznie — czas rozpadu plastiku jest bowiem liczony w setkach, a nawet tysiącach lat! Na przykładzie tworzyw HDPE, LDPE i LLDPE pokazujemy, jak mogą one zostać wykorzystane ponownie oraz przedstawimy ofertę firmy Europlastik z Bielsko-Białej!
Przemiał tworzywa HDPE — do czego można je wykorzystać?
Tworzywo sztuczne HDPE ma wysoką gęstość, jest także odporny na działanie benzyny, wody, ługu, soli, kwasów. Znajduje zastosowanie szczególnie w produkcji:
kanistrów na paliwa,
pojemników na olej opałowy,
beczek,
skrzynek na butelki,
elementów armatury wodnej i kanalizacyjnej,
zbiorników na śmieci,
rur,
folii.
Największym wyzwaniem podczas przemiału tego tworzywa jest czyszczenie kanistrów i pojemników wyprodukowanych z niego. Przemiał tworzyw sztucznych HDPE może z powodzeniem być ponownie wykorzystywany do różnych pojemników, folii, butelek, rur. Nie mogą być jednak wykorzystywane do produkcji pojemników, które wykorzystywane są do kontaktu z żywnością. Często podczas produkcji granulat HDPE łączy się z innymi polimerami z recyklingu lub pierwotnymi.
LDPE i LLDPE — przemiał tworzyw sztucznych z foliowych opakowań
Jak mówią nam specjaliści z firmy Europlastik, tworzywa sztuczne LDPE i LLDPE są najczęściej wykorzystywane do produkcji foliowych opakowań, folii ogrodniczych, rolniczych i termokurczliwych, foliowych worków i toreb, folii typu stretch, opakowań kosmetycznych czy farmaceutycznych. Odzyskiwanie tego tworzywa sztucznego nie jest proste, ponieważ podczas przygotowania do recyklingu łatwo o pogorszenie właściwości materiału wtórnego. Pogorszenie można zauważyć także przy poddawaniu recyklingowi np. folii rolniczych, które narażone są na długi kontakt z warunkami atmosferycznymi, co wpływa na ich strukturę, a dodatkowo są zanieczyszczone kurzem.
Mimo pewnych utrudnień te tworzywa sztuczne są z powodzeniem poddawane recyklingowi, wytwarza się z nich ponownie opakowania i reklamówki, a z zanieczyszczonych produktów zwykle produkuje się worki foliowe do wykorzystania w rolnictwie, okrycia dla szklarni i tym podobne.
Jak widać, recykling tworzyw sztucznych umożliwia ponowne wprowadzenie ich na rynek. Granulat z tworzyw sztucznych w razie potrzeby może być mieszany z innymi polimerami w celu poprawienia właściwości finalnego produktu.
Oferta firmy Europlastik
Dystrybucję oraz skup przemiałów tworzyw sztucznych od lat oferuje firma Europlastik. Specjalizuje się również w sprzedaży regranulatów i aglomeratów. W ofercie znaleźć można polipropylen, polistyren, ABS, poliwęglan, poliamid oraz HDPE i LDPE. Przedsiębiorstwo zatrudnia profesjonalnych pracowników, którzy wyróżniają się przede wszystkim sporym doświadczeniem i nieocenioną wiedzą. Współpracują z wieloma firmami zarówno z Polski, jak i zagranicy. Z tego względu też zakład nieustannie się rozwija i wdraża nowoczesne rozwiązania związane z dystrybucją i sprzedażą.