Materiał Partnera

Do czego wykorzystuje się przemiał tworzyw sztucznych?

Do czego wykorzystuje się przemiał tworzyw sztucznych?

Tworzywa sztuczne szybko zdobyły ogromną popularność, jako sposób na proste i wygodne pakowanie. Ich nadmiar jest jednak utrapieniem dla środowiska, są one bowiem produkowane nie tylko przez gospodarstwa domowe, ale w dużej mierze przez przedsiębiorstwa. Przemiał tworzyw sztucznych jest szansą na ponowne ich wykorzystanie. Powstały z tworzyw granulat może z powodzeniem zostać ponownie wprowadzony do obiegu co jest nie tylko korzystne finansowo, ale też ekologicznie - czas rozpadu plastiku jest bowiem liczony w setkach, a nawet tysiącach lat! Na przykładzie tworzyw HDPE,LDPE i LLDPE pokazujemy, jak mogą one zostać wykorzystane ponownie.

Przemiał tworzywa HDPE - do czego można je wykorzystać?

Tworzywo sztuczne HDPE ma wysoką gęstość, jest także odporny na działanie benzyny, wody, ługu, soli, kwasów. Znajduje zastosowanie szczególnie w produkcji:

  • kanistrów na paliwa
  • pojemników na olej opałowy
  • beczek
  • skrzynek na butelki
  • elementów armatury wodnej i kanalizacyjnej
  • zbiorników na śmieci
  • rur
  • folii.

Największym wyzwaniem podczas przemiału tego tworzywa jest czyszczenie kanistrów i pojemników wyprodukowanych z niego. Przemiał tworzyw sztucznych HDPE może z powodzeniem być ponownie wykorzystywany do różnych pojemników, folii, butelek, ruru. Nie mogą być jednak wykorzystywane do produkcji pojemników, które wykorzystywane są do kontaktu z żywnością. Często podczas produkcji granulat HDPE łączy się z innymi polimerami z recyklingu lub pierwotnymi.

LDPE i LLDPE - przemiał tworzyw sztucznych z foliowych opakowań

Jak mówią nam specjaliści z firmy Eko-grandel Sp. z o.o., tworzywa sztuczne LDPE i LLDPE są najczęściej wykorzystywane do produkcji foliowych opakowań, folii ogrodniczych, rolniczych i termokurczliwych, foliowych worków i toreb, folii typu stretch, opakowań kosmetycznych czy farmaceutycznych. Odzyskiwanie tego tworzywa sztucznego nie jest proste, ponieważ podczas przygotowania do recyklingu łatwo o pogorszenie właściwości materiału wtórnego. Pogorszenie można zauważyć także przy poddawaniu recyklingowi np. folii rolniczych, które narażone są na długi kontakt z warunkami atmosferycznymi, co wpływa na ich strukturę, a dodatkowo są zanieczyszczone kurzem. Mimo pewnych utrudnień te tworzywa sztuczne są z powodzeniem poddawane recyklingowi, wytwarza się z nich ponownie opakowania i reklamówki, a z zanieczyszczonych produktów zwykle produkuje się worki foliowe do wykorzystania w rolnictwie, okrycia dla szklarni i tym podobne.

Jak widać recykling tworzyw sztucznych umożliwia ponowne wprowadzenie ich na rynek. Granulat z tworzyw sztucznych w razie potrzeby może być mieszany z innymi polimerami w celu poprawienia właściwości finalnego produktu. 

Opracowanie:
Kościelec, Warszawska 64A
tel. 518 480 137
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz