Materiał Partnera

Do czego wykorzystuje się opakowania kartonowe?

Do czego wykorzystuje się opakowania kartonowe?

Rosnącą popularnością na rynku opakowań cieszy się tektura, czyli wyrób papierniczy o odpowiedniej gramaturze. Kartony wykorzystywane są przez niemal każdą gałąź gospodarki i mają bardzo wiele zastosowań. Tekturowe opakowania wykorzystywane są przy przechowywaniu dokumentów, przewozie produktów czy przeprowadzkach. Karton ma bardzo wiele praktycznych zastosowań, a w tym artykule przybliżymy Państwu kilka z nich.

Opakowania tekturowe w przemyśle spożywczym

Opakowania kartonowe są wykorzystywane przez wiele firm działających w branży spożywczej, szczególnie przez sklepy sprzedające wyroby cukiernicze. Różnego rodzaju ciasta, torty i inne produkty posiadające delikatną fakturę czy kremy wymagają sztywnego opakowania, które nie wchodzi w żaden sposób w reakcje z artykułami spożywczymi. Wszystkie opakowania tekturowe wykorzystywane w branży spożywczej, muszą spełniać normy HACCAP, a surowce, z których są wykonane, powinny posiadać odpowiednie atesty na kontakt z żywnością.

Kartony są bardzo powszechnie wykorzystywane w pizzeriach do transportu pizzy. Opakowania tekturowe świetnie sprawdzają się przy transporcie gorącej pizzy, a dzięki wykonaniu kartonu z odpowiednich materiałów, przechowywane w nim jedzenie dłużej zachowa swoje wyjątkowe walory smakowe. Dodatkową zaletą jest możliwość naniesienia na karton indywidualnie dobranego nadruku wielokolorowego.  W przemyśle owocowo-warzywnym wykorzystuje się natomiast różnego rodzaju opakowania klapowe oraz fasonowe wykonane z tektury falistej lub tektury litej, w zależności od indywidualnych potrzeb.

Kartony na obuwie

Buty zawsze są sprzedawane parami, skutkiem czego oba buty muszą być zapakowane razem. Najwygodniejszym rozwiązaniem jest skorzystanie ze specjalnych kartonów na obuwie. Dobry karton zagwarantuje, że jeden z butów nagle nie zaginie w transporcie oraz zapewni obuwiu bezpieczeństwo i uchroni je przed uszkodzeniami. Opakowania dla przemysłu obuwniczego wymagają dużej estetyki, dlatego zazwyczaj posiadają wielokolorowe nadruki oraz są foliowane lub kaszerowane. Jak mówią eksperci z firmy Tekpud, warto zwrócić uwagę, czy kartony są wykonane w oparciu o międzynarodowy katalog opakowań FEFCO. Opakowania wykonane z tektury litej lub falistej charakteryzują się dużą wytrzymałością i w przeciwieństwie do różnego rodzaju opakowań plastikowych są ekologiczne.

Ozdobne opakowania kartonowe

Bardzo popularnym sposobem zapakowania różnego rodzaju prezentów jest wykorzystanie kartonów ozdobnych. Tak zapakowany prezent będzie się doskonale prezentował w każdych okolicznościach, zarówno  wręczany bezpośrednio, jak i leżąc pod choinką. Dodatkową zaletą opakowania tekturowego jest fakt, że w żaden sposób nie zdradza swojej zawartości i nie można przewidzieć, co znajduje się w środku. Pudła dekoracyjne sprawdzają się świetnie jako pojemniki, które nie tylko pozwolą przechowywać różne rzeczy w jednym miejscu, ale staną się również ciekawym dodatkiem do wystroju domu czy biura. Pudła ozdobne mogą mieć niemal dowolny kształt i różne nadruki.

Opakowania tekturowe są świetnym wyborem w wielu przypadkach, ale zawsze należy pamiętać, że jest to wyrób papierniczy i tylko odpowiednie firmy zapewnią produkcje kartonów wysokiej jakości zgodnie z założeniami projektowymi klienta. Ścisłe dostosowanie poszczególnych parametrów wykonania jest ważne przy zamawianiu opakowań kartonowych przez każdą branżę.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz