Materiał Partnera

Do czego wykorzystuje się liny bawełniane?

Do czego wykorzystuje się liny bawełniane?

Liny mają różne rodzaje i wiele możliwości zastosowania. Mogą być wykonane z włókien, ze skóry, a nawet ze stali. Powstają za pomocą skręcania i plecenia materiałów, z których są złożone. Wykorzystuje się je w sporcie, w przemyśle, ale również w codziennych czynnościach. Do lin włókiennych zalicza się liny: polipropylenowe, jutowe i bawełniane. Czym charakteryzuje się ostatni rodzaj i jakie ma zastosowanie?

Jak powstają liny?

Liny różnego rodzaju wykonuje się z włókien, które skręca się w nitkę, a następnie robi się z nich żyły (inaczej pokrętki). Powstałe żyły skręca się później lub zaplata i tak powstają liny. Sposób wykonywania liny oraz materiał wykorzystywany do jej tworzenia odpowiada za późniejsze właściwości produktu.

Właściwości lin bawełnianych

Liny bawełniane są wykonywane z naturalnych materiałów, dzięki czemu są bezpieczne dla środowiska. Nie są szorstkie, więc dotykanie ich nie skutkuje podrażnieniem skóry. Można je zabarwić na wiele kolorów. Ponadto, liny bawełniane wchłaniają wilgoć, ale nie sztywnieją – pozostają miękkie i elastyczne zarówno wtedy, gdy są suche, jak i wówczas, gdy ulegną zmoczeniu. Są one również odporne na temperaturę. Ponadto nie są podatne na skręcanie czy zgniatanie. Jednak, jak wszystko inne, liny bawełniane mają też wady. Są one mało odporne na butwienie. Ponadto konserwacja tego typu lin jest dosyć trudna. Liny bawełniane powinno się przechowywać w suchych i przewiewnych pomieszczeniach.

Gdzie wykorzystuje się liny bawełniane?

Bardzo dużą zaletą lin bawełnianych jest to, że dobrze się one prezentują, dlatego często stosuje się je do wytwarzania dekoracji do domu lub ogrodu. Świetnie pasują do stylu marynistycznego, czyli związanego z morzem. Można z nich zrobić na przykład wiszące uchwyty na doniczki z kwiatami, ramy luster, a nawet huśtawki. Tak naprawdę możliwości jest bardzo wiele – wystarczy odrobina wyobraźni. Liny bawełniane mają jednak różne funkcje, nie tylko dekoracyjne. Wykorzystuje się je również w żeglarstwie, rolnictwie, transporcie, przemyśle spożywczym, a nawet budownictwie. Jeśli chodzi o żeglarstwo, to świetnie nadają się na szoty, które służą do obsługi żagla.

Liny bawełniane można kupić przez Internet lub w sklepach stacjonarnych. Producentem lin, a także różnego rodzaju pasów, taśm i węży, jest firma TECH-BAND. Liny bawełniane są wytrzymałe, ale mimo to nie powinny być używane w przypadku bardzo ciężkich ładunków. Do tego służą mocniejsze liny.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz