Artykuł sponsorowany

Do czego używane są elektromagnesy?

Do czego używane są elektromagnesy?

Zasada działania elektromagnesu bazuje na własności obwodów prądowych. Każdy z nich w przyległej do niego przestrzeni generuje zawsze pole magnetyczne. Od czasu odkrycia tego zjawiska na początku XIX wieku technologia znacząco się rozwinęła, a wykorzystanie elektromagnesów spowszedniało. Występują one w ogromnej liczbie różnych urządzeń i maszyn elektrycznych, także tych, z których korzystamy na co dzień.

Budowa elektromagnesu

Choć najczęściej pozyskujemy elektromagnesy prosto od ich producentów – takich jak firma El-Styk – i nie musimy martwić się ich budową, zdecydowanie warto jest ją poznać. Uzwojenie generujące pole magnetyczne jest w elektromagnesie nawinięte na rdzeń wykonany z materiału ferromagnetycznego. Najczęściej stosuje się ferromagnetyki miękkie, czyli takie, w których po ustaniu wpływu zewnętrznego pola magnetycznego nie występuje mocne namagnesowanie. Po przepuszczeniu prądu elektrycznego przez uzwojenie wytworzone w ten sposób pole magnetyczne zaczyna oddziaływać na rdzeń magnesu, dzięki czemu magnesuje się on i zaczyna wykazywać pożądane właściwości, przyciągając metale. Dzięki wspomnianym wyżej właściwościom rdzenia elektromagnesu magnesowanie występuje tylko wtedy, gdy przez uzwojenie przebiega prąd elektryczny. Ma to ogromne znaczenie dla wykorzystania elektromagnesów.

Występowanie elektromagnesów

Elektromagnesy wykorzystywane są powszechnie w urządzeniach generujących prąd elektrycznym silnikach elektrycznych, miernikach elektrycznych i transformatora. Elektromagnesy możemy znaleźć także w dyskach twardych naszych komputerów, głowicach magnetofonów czy słuchawkach telefonicznych, obecne są także w starszego typu odbiornikach telewizyjnych. Co ciekawe, elektromagnesy możemy spotkać także w przydomowych instalacjach – znajdują się bowiem w bezpiecznikach. W tym przypadku ich działanie wykorzystywane jest do przerywania dopływu prądu, gdy pole magnetyczne w magnesie przekroczy zakładaną wartość. Nowoczesne elektromagnesy możemy spotkać w mechanizmach służących do zamykania i otwierania bram i w dzwonkach elektrycznych. Bez elektromagnesów nie mogą obyć się przemysł ciężki – stosowane są między innymi w dźwigach elektromagnetycznych. Elektromagnesy obecne są także w medycynie – w tomografii komputerowej oraz w trakcie usuwania żelaznych przedmiotów z ciał pacjentów. Co ciekawe, ogromne elektromagnesy są wykorzystywane w trakcie badań opierających się na akceleracji cząstek – takich jak te przeprowadzane we Wielkim Zderzaczu Hadronów.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz