Artykuł sponsorowany

Do czego służy metoda terapii jaką jest kinesiotaping oferowany w Gabinecie Rehabilitacji Vertebra

Do czego służy metoda terapii jaką jest kinesiotaping oferowany w Gabinecie Rehabilitacji Vertebra

W fizjoterapii wykorzystuje się różne metody terapeutyczne, które mają służyć poprawie stanu zdrowia i formy ciała pacjentów. Jedną z nich jest kinesiotaping, często w mowie potocznej określany także jako taping, jego działanie można wypróbować, udając się do Gabinetu Rehabilitacji Vertebra. Jest to terapia, w której wykorzystuje się specjalne taśmy, które specjalista przykleja w określonych miejscach na ciele, co ma służyć przede wszystkim przynoszeniu ulgi w bólu.

Czym jest kinesiotaping?

Kinesiology Taping w języku polskim można określić także jako plastrowanie dynamiczne, czyli jedną z popularnych metod stosowanych przez fizjoterapeutów w pracy z pacjentami. Używane w tym procesie plastry, dzięki swoim parametrom, takim jak grubość, ciężar właściwy oraz rozciągliwość, mają być zbliżone do tego, jakie właściwości wykazuje ludzka skóra. Ich powierzchnia nie jest nasączana żadnymi substancjami leczniczymi, a ich działanie ma być jedynie sensoryczne.

Działanie tej metody opiera się na przyklejeniu plastra przez specjalistę, w odpowiednim miejscu na ciele, w zależności od tego, z jakim problemem zmaga się pacjent. Wskutek tego plaster tworzy pewnego rodzaju pofałdowania, dzięki którym zwiększa się przestrzeń pomiędzy skórą właściwą a powięzią.

Powięź to specjalny rodzaj tkanki łącznej, która tworzy wokół wszystkich mięśni i organów wewnętrznych swego rodzaju siatkę, która otacza i utrzymuje je w określonej formie. Odpowiada przy tym w pewien sposób za kształt, jaki utrzymują elementy organizmu człowieka, obrazowo określić można ją jako pokrowiec na grupy mięśni i tkanek.

Jakie działanie ma metoda kinesiotapingu?

Okazuje się, że metoda ta pomimo braku udziału środków farmakologicznych, często przynosi niemal natychmiastowe efekty, przynajmniej częściowo uśmierzające ból, czy problemy w funkcjonowaniu narządu ruchu.

Ekspert z Gabinetu Rehabilitacji Vertebra dodaje:

Działanie plastrów ma usprawniać mikrokrążenie limfy, krwi, a także na swój sposób aktywować procesy samoleczenia, którymi dysponuje organizm. Poprawa krążenia wpływa na szybsze wchłanianie się krwiaków i obrzęków, a także na sprawniejsze znikanie stanów zapalnych.

Można określić to działanie formą stałego drenażu limfatycznego, który stale wspomaga pracę organizmu, podczas gdy plastry znajdują się na skórze. Specjaliści fizjoterapeuci często łączą kinesiotaping z terapią manualną, co przynosi dodatkowe efekty.

Z tej metody korzystają pacjenci, którzy zmagają się z urazami i kontuzjami, przewlekłym bólem o podłożu zwyrodnieniowym, porażeniem partii mięśni, obrzękami limfatycznymi, a nawet wykorzystuje się plastry w terapii blizn. Dodatkowo często taping wykorzystywany jest w pracy ze sportowcami, co pomaga im regenerować ciało po intensywnych treningach.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz