Artykuł sponsorowany

Do czego służy księga wieczysta?

Do czego służy księga wieczysta?

Każda nieruchomość – mieszkanie, dom, działka czy inny obiekt - posiada przypisaną sobie księgę wieczystą. Czym jest księga wieczysta i jakie informacje są w niej uwzględnione? Dlaczego tak istotne jest, byśmy zapoznali się z nimi zanim podejmiemy decyzję o nabyciu danej nieruchomości? Na te oraz inne pytanie odpowiedzi znajdziemy w poniższym artykule.

Czym jest księga wieczysta?

Księga wieczysta to rodzaj rejestru publicznego, w którym zawarte są wszystkie informacje na temat przypisanej do księgi nieruchomości. Jakie to informacje? Przede wszystkim adres, pod którym znajduje się nieruchomość oraz nazwisko jej obecnego właściciela bądź właścicieli. W księgach wieczystych znajdują się również informacje na temat roszczeń osób trzecich wobec nieruchomości oraz ciążących na niej hipotek. Księgi wieczyste prowadzone są przez sądy rejonowe

Do czego służy księga wieczysta?

Jak wynika z poprzedniego akapitu, księga wieczysta to bardzo ważny dokument, który pozwala sprawdzić, jaki jest aktualny stan prawny nieruchomości. Dzięki niej możemy sprawdzić między innymi:

  • Czy osoba, od której chcemy nabyć nieruchomość faktycznie jest jej właścicielem
  • Czy do nieruchomości nie roszczą sobie praw osoby trzecie
  • Czy nieruchomość nie jest zadłużona

Informacje te pozwolą nam uniknąć przyszłych problemów ze świeżo zakupioną nieruchomością, np. w sytuacji, kiedy mieszkanie jest obciążone służebnością osobistą bądź hipoteką.

- Zanim zdecydujemy się na zakup nieruchomości powinniśmy koniecznie uzyskać numer jej księgi wieczystej – mówi notariusz Łukasz Chwiałkowski - Dzięki temu będziemy mogli wystąpić do sądu rejonowego właściwego dla położenia nieruchomości o wydanie odpisu z księgi wieczystej. Dla własnego bezpieczeństwa lepiej sprawdzić księgę osobiście – nieuczciwi właściciele mogą nam pokazywać odpisy sprzed kilku lat, w których będzie brakowało aktualnych informacji. Istnieje również możliwość sprawdzenia księgi wieczystej na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości – w tym celu potrzebny będzie elektroniczny numer księgi wieczystej. Jeśli jesteśmy właścicielem nieruchomości, księgę możemy sprawdzić osobiście – w tym celu wystarczy udać się do sądu rejonowego.

Działy księgi wieczystej

Księgi wieczyste podzielone są na cztery główne działy – każdy z nich zawiera inny rodzaj informacji:

  • Dział I – dzieli się na dwa pomniejsze rozdziały: „Oznaczenie nieruchomości” (m.in. adres) oraz „Spis praw związanych z nieruchomością”
  • Dział II – wymieniony jest w nim właściciel lub właściciele nieruchomości wraz z danymi (np. numerem PESEL)
  • Dział III – opisuje m.in. ograniczone prawa rzeczowe, prawa osobiste i roszczenia wobec nieruchomości
  • Dział IV – to dane dotyczące hipotek (wysokość zadłużenia, waluta etc)
Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz