Artykuł sponsorowany

Do czego służy frezowanie?

Do czego służy frezowanie?

Frezowanie to jedna z metod obróbki skrawaniem, którą wykonuje się specjalnym narzędziem. Bryła obrotowa frezu ma kształt wieloostrzowy – są to narzędzia o zróżnicowanej budowie i materiale ostrza, w zależności od potrzeb. Dzielimy je na normalne i specjalne narzędzia. Normalne frezy są przeznaczone do obróbki płaszczyzn, rowków, gwintów, czy uzębień, natomiast frezy specjalne wykorzystywane są do obróbki przedmiotów o specjalnych powierzchniach. Jakie są podstawowe kryteria podziału frezowania i do czego ono służy w praktyce?

Kryteria podziału frezowania

Frezowanie możemy podzielić według trzech podstawowych kryteriów: technologicznego, konstrukcyjnego i kinematycznego. Omawiając poszczególne podziały, łatwiej będzie przybliżyć, jak wygląda obróbka, którą nazywamy frezowaniem i opowiedzieć, do czego ono właściwie służy. Pod względem technologicznym frezowanie dzielimy na walcowe (oś obrotu narzędzia jest równoległa do obrabianej powierzchni), czołowe (oś obrotu frezu jest prostopadła do obrabianej powierzchni) oraz frezowanie skośne (kąt jest inny niż 0° i 90°). Kryterium konstrukcyjne mówi nam o frezowaniu pełnym, gdzie obrabiane są trzy powierzchnie, niepełnym, gdzie obrabiane są dwie powierzchnie i swobodnym, inaczej jednostronnym, gdzie obrabiana jest wyłącznie jedna powierzchnia. Ostatnie kryterium to kryterium kinematyczne, które dzieli frezowanie na przeciwbieżne i współbieżne. Jak same nazwy wskazują, przy frezowaniu przeciwbieżnym obrabiany przedmiot przesuwa się w kierunku przeciwnym do kierunku,  w jakim przesuwa się ostrze, a przy frezowaniu współbieżnym obrabiany przedmiot przesuwa się w kierunku zgodnym z kierunkiem ruchu ostrza.

Jakie elementy możemy frezować?

Dzięki nowoczesnym frezom możemy tworzyć różnego rodzaju wzory, wpustki i wypustki w elementach z różnych materiałów, choć najczęściej frezowanie kojarzymy z obróbką metalu – mówi nam przedstawiciel firmy Galwmet z Wrocławia

Frezarką możemy obrabiać też różnego rodzaju elementy dekoracyjne z drewna, akrylu, czy innych materiałów. Frezowanie to bardzo potrzebna i praktyczna obróbka mechaniczna, która pozwala nadać przedmiotom nowy kształt i charakter. Do użytku domowego najchętniej wybieramy niewielkie frezarki górnowrzecionowe z zestawami odpowiednio dopasowanych frezów, którymi możemy tłoczyć piękne wzory. Jeśli jednak interesują nas kompleksowe usługi obróbki elementów metalowych, zdecydowanie warto skorzystać z usług doświadczonej firmy, która dysponuje odpowiednim sprzętem. Nowoczesny park maszynowy z pewnością spełni nasze wszystkie oczekiwania, a zlecenie zostanie zrealizowane profesjonalnie i terminowo. 

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz