Artykuł sponsorowany

Do czego służy filtr cząstek stałych?

Do czego służy filtr cząstek stałych?

Filtry w pojazdach mają za zadanie usuwać zanieczyszczenia ze spalin. Są powszechnie stosowane w silnikach Diesla, które emitują najwięcej trującej sadzy. To odpowiedź na regulacje zawarte w normie emisji spalin Euro 4. Dokument ściśle reguluje ilość cząstek sadzy, które mogą dostawać się do powietrza. W trosce o zdrowie i środowisko filtry w autach są zatem niezbędne.

Ekolodzy biją na alarm. Stężenie trujących gazów w powietrzu, zwłaszcza w miastach, powoduje liczne choroby, a nawet może prowadzić do zgonu. W walce z rakotwórczą sadzą koncerny produkujące auta z silnikami typu Diesel instalują w układach wydechowych filtry cząstek stałych. Taka konstrukcja skutecznie redukuje problem zanieczyszczeń, zmniejszając ilość sadzy trafiającej do powietrza nawet o 85%. Warto jednak pamiętać, że jej zastosowanie wymaga wykonywania bieżących przeglądów i wymian filtra oraz specjalnego dodatku paliwowego. Niewymieniane regularnie elementy zużywają się, a wtedy nie spełniają należycie swojej roli. Często ratunkiem jest regeneracja filtra cząstek stałych.

Najczęstsze awarie filtrów

Mieszanina sadzy, niespalonych węglowodorów i frakcji organicznej jest szkodliwa dla ludzi i środowiska. Jej duża emisja z czasem powoduje zużycie filtra. Cząstki sadzy osiadają na jego ściankach lub włóknach, powodując zapchanie. W efekcie dochodzi do spadku osiągów i mocy silnika, a nawet do jego awarii. Dlatego warto pilnować regularnej, 3-4 razy częstszej niż przy silnikach benzynowych, wymiany oleju.

Praca silnika na niewielkich obrotach i w niskiej temperaturze czy jego rozruch to momenty, w których emisja sadzy jest największa. Jeśli zauważysz jakiekolwiek niepokojące sygnały, warto udać się do warsztatu. Na wczesnym etapie bardzo często możliwa jest regeneracja filtra stałych zamiast zakupu nowego.

Sposoby regeneracji i naprawy filtrów cząstek stałych

Dobra wiadomość jest taka, że zapchany filtr cząstek stałych można naprawić. Proces ten jest nazywany regeneracją i polega na przywracaniu sprawności technicznej filtrów DPF. Usługa jest wykonywana w ściśle kontrolowanych warunkach przez doświadczony personel pracujący na profesjonalnym sprzęcie.

Zanim jednak do niego dojdzie, w firmach takich jak REGENERACJA FILTRA CZĄSTEK STAŁYCH DPF FAP Tomasz Słomiński przeprowadzana jest diagnostyka. Do dalszego etapu, jakim jest regeneracja, kwalifikowane są elementy, które:

  • nie są wytopione,
  • nie są popękane i pokruszone,
  • nie są zaklejone substancjami chemicznymi czy uszczelniającymi.

Zregenerowane filtry mogą pracować bezawaryjnie jeszcze przez wiele lat. Dlatego naprawa często jest atrakcyjną alternatywą dla kosztownej wymiany całego sprzętu.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz