Materiał Partnera

Do czego służą zestawy hydroforowe i jak wybrać najlepszy?

Do czego służą zestawy hydroforowe i jak wybrać najlepszy?

Pobierasz wodę do użytku domowego ze studni i zależy Ci na zmniejszeniu obciążenia eksploatacyjnego pompy? A może mieszkasz na jednej z ostatnich kondygnacji w bloku i masz problem z dobrym ciśnieniem wody w kranie? To typowe sytuacje, w których w domu powinien zagościć profesjonalny zestaw hydroforowy. Zobacz, czym jest ta konstrukcja, jak działa i jak dobrać odpowiedni model.

Czym jest zestaw hydroforowy?

Zestaw hydroforowy określa się często również mianem hydroforu. To konstrukcja, której celem jest zapewnienie stabilnego ciśnienie wody w kranach w każdym domu.

Typowy zestaw hydroforowy jest złożony z:

  • pompy (dobranej do specyfiki instalacji),
  • zbiornika wodno-powietrznego, a więc hydroforu,
  • przekaźnika ciśnieniowego.

Z uwagi na stosunkowo niewielkie rozmiary, standardowy zestaw hydroforowy do użytku domowego możesz zamontować nawet w łazience. Dzięki temu zyskasz znaczną poprawę ciśnienia wody.

Jak działa zestaw hydroforowy?

Działanie zestawów hydroforowych opiera się na podstawowych prawach hydrauliki. W hydroforze nad lustrem wody gromadzi się sprężone powietrze. Kiedy odkręcisz kran, a pompa wodna jest akurat na etapie przestoju, następuje rozprężenie tej poduszki powietrznej w zbiorniku, a woda z niego jest wypychana do urządzeń końcowych instalacji. W efekcie jej ciśnienie jest odpowiednio duże, a jednocześnie nie pojawia się potrzeba uruchomienia samej pompy. Dlatego też urządzenie to jest mniej wyeksploatowane i mniej narażone na awarie.

Jak wybrać zestaw hydroforowy?

Wybór właściwego zestawu hydroforowego do domu jest uzależniony od wielu czynników. Najważniejsze, które należy wziąć pod uwagę, to:

  • źródło, z którego pobierana jest woda – gdy mowa o wodzie ze studni, „sercem” systemu może być albo pompa głębinowa, albo hydroforowa, zaś w sytuacji, gdy woda pochodzi z sieci wodociągowej, niezbędna będzie pompa wirowa,
  • zapotrzebowanie gospodarstwa domowego na wodę,
  • lokalizacja zestawu hydroforowego, która warunkuje maksymalną wysokość podnoszenia wody.

Aby wybrać odpowiedni typ konstrukcji, warto zgłosić się do specjalistów, którzy zajmują się dystrybucją pomp oraz hydroforów, np. z firmy Progres Marek Trybała. Eksperci przeanalizują indywidualne potrzeby gospodarstwa domowego oraz warunki techniczne i podpowiedzą, jakie urządzenie spisze się najlepiej.

Warto też pamiętać, że nie mniej ważna od typu konstrukcji zestawu hydroforowego jest jego jakość. Dlatego najlepiej postawić na markowe, cenione w branży hydraulicznej rozwiązania, które są zgodne z polskimi i europejskimi normami oraz wymaganiami technicznymi.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz