Artykuł sponsorowany

Do czego służą wózki manipulacyjne?

Do czego służą wózki manipulacyjne?

Wózki transportowe to mobilne urządzenie, które służą do przenoszenia ładunków na duże odległości. Pozwalają usprawnić czynności związane z transportem w przedsiębiorstwach wielu branż. W zależności od konkretnego przeznaczenia wyróżnia się wiele wariantów tych pojazdów. Sprawdź, czym charakteryzują się wózki manipulacyjne i jakie korzyści wiążą się z ich użytkowaniem.

Zasada działania

Wózki manipulacyjne przeznaczone są do chwytania, podnoszenia i obracania ładunków. Posiadają solidną konstrukcję – wyposażone są w sztywne ramię zakończone specjalnym chwytakiem podnoszącym. Hydrauliczny system chwytania sprawia, że udźwig tej maszyny może sięgać nawet do 1000 kg. Urządzenie można zainstalować na kolumnie zakotwiczonej do podłogi lub suwnicy, co zwiększa obszar roboczy.

Jak tłumaczy specjalista z firmy Id-lifting: System balansujący pozwala na swobodne obracanie konstrukcji. Wózek manipulacyjny posiada też elektryczne sterowanie i dość łatwo jest go obsługiwać. Towary można przemieszczać zarówno w pionie, jak i w poziomie. Dodatkową funkcjonalność stanowią łapy ściskające, które umożliwiają przenoszenie beczek czy podobnych produktów o niestandardowych rozmiarach. Najczęściej wózki tego typu wykorzystuje się do transportu kartonów, pojemników czy skrzynek.

Zastosowanie

Wózki technologiczne to urządzenie o wszechstronnym zastosowaniu. Służą nie tylko do przenoszenia artykułów, ale równie często wykorzystywane są do obracania i zakładania rolek na maszyny do druku oraz do pakowania. Innym przykładem zastosowania jest opróżnianie pojemników.

Ze względu na możliwość obracania rolek i beczek, wózki technologiczne bardzo często używane są w przemyśle spożywczym, farmaceutycznym czy poligraficznym, ale nie tylko. Mają swoje zastosowanie także w branży motoryzacyjnej, elektronicznej lub w przemyśle ciężkim. Z uwagi na różne przeznaczenie i pracę w odmiennych warunkach przestrzennych, maszyny te wykonywane są na zamówienie.

Zalety

Do największych zalet wózków manipulacyjnych zalicza się:

  • mobilność,

  • lekką i prostą konstrukcję,

  • łatwą obsługę,

  • możliwość transportu ciężkich ładunków (nawet do 1000 kg),

  • zwiększenie wydajności pracy w przedsiębiorstwie,

  • szeroki obszar zastosowań,

  • możliwość wielogodzinnej pracy,

  • dodatkowe wyposażenie,

  • ograniczenie wykorzystania pracy fizycznej.

Dużym atutem jest również bezpieczeństwo podczas transportu ładunków. Urządzenia te często wyposażone są bowiem w sprzęgła zabezpieczające, które zapobiegają przewróceniu maszyny, zmiażdżeniu przedmiotu lub uszkodzeniu ciała operatora.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz