Artykuł sponsorowany

Do czego służą kształtowniki?

Do czego służą kształtowniki?

Kształtownikami albo profilami nazywamy elementy konstrukcyjne o znacznej długości i stałym przekroju poprzecznym, które wykonywane są najczęściej ze stali. Do produkcji kształtowników wykorzystuje się zwykle stal walcowaną lub giętą na zimno, ale niekiedy również z aluminium. Ze względu na charakterystyczny kształt w przekroju poprzecznym poszczególnych typów profili, ich nazwy tworzy się od liter alfabetu.

W grupie kształtowników wyróżnia się ceowniki, zetowniki, kątowniki (przekrój L-kształtny), teowniki i dwuteowniki, a także rury (przekrój zamknięty, okrągły lub prostokątny). Szczególną odmianą kształtownika jest płaskownik, który ma postać płaskiego pręta o przekroju prostokątnym. Profile metalowe, podobnie jak pręty, znajdują zastosowanie przede wszystkim w budownictwie i w konstrukcjach mechanicznych.

Kształtowniki z aluminium

Aluminium jest charakterystycznym metalem o srebrnej barwie i niewielkiej gęstości. Choć zdecydowanie miększe od stali, jest też znacznie lżejsze, co daje szersze możliwości obróbki i formowania z niego elementów o różnych kształtach. Wykorzystywane w celach konstrukcyjnych, poddawane jest utwardzaniu, dzięki czemu wznoszone z niego struktury są trwałe i stabilne – mówi ekspert z firmy Zielonka.

Kształtowniki z aluminium są bardzo wdzięcznym materiałem budowlanym. Z  jednej strony tworzone z nich konstrukcje są odporne i sztywne, z drugiej zaś, łączenie poszczególnych fragmentów jest możliwe z wykorzystaniem różnych metod, m.in. spawania i lutowania. Wyroby z aluminium można polerować, a także malować proszkowo.

Wykorzystanie kształtowników aluminiowych

Trwałość, odporność na korozję i sztywność profili aluminiowych przy zachowaniu niewielkiej wagi czyni z nich idealny materiał budowlany. Kształtowniki z aluminium wykorzystywane są bardzo często do budowy ram konstrukcyjnych przeznaczonych do wypełnienia innymi materiałami. Najprostszym przykładem może być aluminiowa stolarka otworowa dla przeszkleń o bardzo dużej powierzchni.

Aluminiowe kształtowniki umożliwiają też wznoszenie konstrukcji bardziej skomplikowanych i narażonych na jeszcze większe obciążenia, takich jak np. szklarnie i ogrody zimowe. Z ich użyciem tworzy się szkielety wspierające całe ściany działowe i inne przegrody konstrukcyjne, w tym systemy fasadowe, żaluzje oraz rolety zewnętrzne, ale także kabiny prysznicowe.

Po kształtowniki aluminiowe chętnie sięga przemysł meblarski. Z takich profili tworzy się najczęściej stelaże mebli magazynowych i warsztatowych (regały, stoły, szafy), które służą do składowania oraz obróbki towarów o pokaźnych gabarytach i znacznej masie. W przemyśle motoryzacyjnym profile z aluminium służą m.in. do budowy elementów naczep samochodowych.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz