Materiał Partnera

Do czego służą kominy systemowe?

Do czego służą kominy systemowe?

Budowa domu jedno- czy wielorodzinnego wymaga zapewnienia efektywnego centralnego ogrzewania. Zazwyczaj jest to zadaniem pieca C.O., zamontowanego w kotłowni oraz połączonego z systemem rur i wymienników. Praca kotła opalanego paliwem stałym czy korzystanie z kominka na drewno lub węgiel drzewny, wiążą się z potrzebą odprowadzania spalin. Do tego celu służą systemy kominowe.

Czym jest komin?

Definicja komina jest bardzo ogólna i odnosi się do konstrukcji lub elementów (wykonanych przez człowieka albo uformowanych przez naturę), które mają charakterystyczny kształt wąskiego i wysokiego otworu. Kominem jest zarówno wylot wulkanu, jak i specjalny szalik czy otwór wylotowy na dachu budynku. W budownictwie liczy się ten trzeci typ – niezbędny zarówno do odprowadzania sadzy, jak i spalin.

Zadania komina wynikają z potrzeby zapewnienia bezpieczeństwa we wnętrzu obiektu. Spalanie węgla, drewna czy innych materiałów stałych wiąże się z powstawaniem produktów ubocznych, które są nie tylko szkodliwe dla zdrowia, ale w wysokim stężeniu zagrażają życiu ludzi i zwierząt. Dlatego o obowiązku budowy kominów decydują prawo budowlane,
a także norma PN-EN 1443. Regulują one zasady stawiania takich konstrukcji.
Wymagają one spełnienia kilku warunków, począwszy od parametrów wykorzystanych materiałów po wysokość i średnicę otworu kominowego.

Nowoczesne systemy kominowe

Budowa komina wymaga dostosowania elementów, które nie tylko stworzą szczelną i funkcjonalną całość. Powinny one również spełniać warunki wytrzymałościowe, w szczególności znosić bardzo wysokie temperatury. Obecnie producenci materiałów budowlanych i galanterii betonowej oferują klientom gotowe systemy kominowe czy też kominy systemowe, jak się je często nazywa. Zakład Produkcji Materiałów Budowlanych Keramzyt System to jeden z takich wytwórców, który dostarcza odbiorcom specjalnie zaprojektowany komin w systemie Fire. Co wyróżnia takie konstrukcje?

Kominy systemowe:

  • są wykonane z wytrzymałych i niepalnych materiałów,
  • dzięki dopasowanym kształtkom systemowym są proste i szybkie w wykonaniu,
  • charakteryzują się odpornością na wysokie temperatury w zakresie 200°C – 600°C,
  • pracują w systemie podciśnieniowym (ciśnienie wewnątrz komina jest niższe niż na zewnątrz),
  • są kompatybilne z każdym typem kotła grzewczego,
  • mogą być wykorzystywane do budowy kominów w budynkach o wysokości do 10 kondygnacji,
  • są odporne na uszkodzenia i ścieranie podczas czyszczenia komina,
  • mogą być stosowane do podprowadzania spalin suchych i mokrych,
  • są dostępne w wersjach o różnej średnicy.

Kominy systemowe są przeznaczone do budowy kompletnej konstrukcji do odprowadzania spalin, włącznie z jej izolacją i wykończeniem wylotów. W skład systemu kominowego wchodzą zarówno zewnętrzne pustaki keramzytowo-betonowe, jak i wewnętrzny wkład żaroodporny z tzw. wyczystką, czopuch, prostki, drzwiczki, zaprawa szamotowa i inne niezbędne elementy montażowe. Zakup takiego rozwiązania nie wymaga już dodatkowych inwestycji np. w chemię budowlaną czy sznury izolacyjne. 

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz