Artykuł sponsorowany

Do czego przydają się nieniszczące badania georadarowe w budownictwie?

Do czego przydają się nieniszczące badania georadarowe w budownictwie?

Nowoczesne technologie wdrożone do geotechniki i geologii pozwalają na dokonywanie tzw. badań nieniszczących. Jak sama nazwa wskazuje, pozostają one bezinwazyjne i dają możliwość dokładnego zbadania gruntu bez możliwości lub konieczności jego uszkodzenia. Prace w tym zakresie przydają się chociażby do określania układu fundamentów czy detekcji wad konstrukcyjnych w obiektach. Kiedy jeszcze wykonuje się tego typu badania georadarowe?

Skanowanie konstrukcji w sposób nieniszczący

Zastosowanie georadaru to inaczej wykorzystanie fal elektromagnetycznych, których emitowanie w odpowiedni sposób daje możliwość uzyskania dokładnego przekroju wybranego obszaru. Może nim np. być element konstrukcyjny w obiekcie użytkowym. Badanie georadarowe przeprowadzane metodą nieniszczącą realizuje się chociażby w sytuacji, gdy konieczne jest zdobycie informacji na temat układu fundamentów w budynku. Zastosowanie georadaru pozwoli stworzyć mapę dwu- lub trójwymiarową, oddającą w sposób czytelny przekrój konstrukcji.

Takie rozwiązanie sprawdza się również przy lokalizowaniu prętów zbrojeniowych i kabli sprężających, dzięki czemu ewentualne prace modernizacyjne lub rozbiórkowe są łatwiejsze i bezpieczniejsze. Na prętach tego typu można nawet z użyciem georadaru zlokalizować rdzę, do czego jednak potrzebne są nowoczesne urządzenia. Posiada je firma Subgeo, która dysponuje wysokiej klasy trójwymiarowym georadarem. Przydaje się on także przy szybkim diagnozowaniu i lokalizowaniu wad konstrukcyjnych. Jak w tym zakresie sprawdzają się nieniszczące badania georadarowe?

Wykrywanie defektów w obiektach przez badanie georadarowe

Wady konstrukcyjne są nierzadko bardzo trudne do zlokalizowania. Dzieje się tak przez brak objawów zewnętrznych, które mogłyby wskazywać na ewentualne uszkodzenia elementów. Uzyskanie dokładnego przekroju poprzez nieniszczące badanie georadarowe to sposób na ujawnianie wad oraz defektów konstrukcyjnych w rozmaitych obiektach. Takie rozwiązanie jest wykorzystywane chociażby przy pracach związanych z modernizacją konstrukcji w celu ich wzmocnienia.

Badanie georadarowe przydaje się też w sytuacji, gdy inwestor jeszcze przed odbiorem obiektu chce skontrolować go pod kątem występowania ewentualnych wad. Defekty są ujawniane w krótkim czasie, a ich precyzyjne zlokalizowanie daje możliwość przeprowadzenia prac naprawczych. W ten sposób można badać zarówno konstrukcje betonowe, jak i np. wykonane z kamienia. Co ciekawe, dzięki nieniszczącym badaniom georadarowym można nawet skontrolować hydroizolację konstrukcji pod kątem występowania w niej defektów.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz