Materiał Partnera

Do czego potrzebne są pomiary geodezyjne?

Do czego potrzebne są pomiary geodezyjne?

Widok geodety wykonującego specjalistyczny pomiar za pomocą urządzeń geodezyjnych to częste zjawisko, jednak wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy z tego, jak istotna jest wykonywana przez niego praca. Okazuje się, że badana przez nich pozycja sytuacyjna poszczególnych punktów ma kluczowe znaczenie w kontekście inwestycji budowlanych. Jakie dokładnie pomiary przeprowadza geodeta i co one dają?

Odwzorowanie otoczenia

Dokumenty sporządzone przez uprawnionego geodetę mają moc prawną i są niezbędne w przypadku realizacji inwestycji budowlanej. Dlatego tak istotne jest wynajęcie profesjonalisty, który jest w stanie wykonać niezbędne pomiary. Wśród nich wymienić można m.in. wysokościowe oraz sytuacyjno-wysokościowe. Pierwsze z nich pozwalają wyznaczyć wysokość poszczególnych punktów. Pomiar ten wykonywany jest przez dwóch geodetów z wykorzystaniem niwelatora. Kiedy jedna osoba odczytuje informacje zawarte w urządzeniu, druga zajmuje się umieszczeniem łaty niwelacyjnej w odpowiednim miejscu. Pomiar sytuacyjno-wysokościowy daje też dodatkowo informacje o wysokości mierzonych obiektów. Wzajemny układ szczegółów terenowych i ukształtowanie terenu to cechy tego pomiaru, które są niezbędne nie tylko do sporządzenia specjalistycznej mapy do celów projektowych, ale przydają się też np. przy podziale nieruchomości. Precyzyjne pomiary sytuacyjno-wysokościowe i nie tylko wykonuje od wielu lat uprawniony geodeta Fabia Jarosław z Sępólna Krajeńskiego. Warto wiedzieć, że usługi geodezyjne muszą być realizowane nie tylko na podstawie wiedzy i kompetencji geodety, ale również specjalistycznych urządzeń. Niwelator czy tachimetr to niezbędny sprzęt przy wykonywaniu pomiarów wysokościowych i sytuacyjno-wysokościowych.

Przed, w trakcie i po budowie

Realizacja inwestycji budowlanej to szereg działań wykonawcy, który jednak musi konstruować obiekt zgodnie z pomiarami sporządzonymi przez geodetę. Kiedy więc architekt przedstawi projekt budynku i zostanie on zaakceptowany, to niezbędne są pomiary realizacyjne. Dzięki nim wyniesione są na placu budowy poszczególne elementy obiektu, takie jak np. osie ścian, sieci czy punkty węzłowe. Wytycznie tych istotnych punktów również zalicza się do pomiarów geodezyjnych i musi być wykonane przez specjalistę. Zadba on o nadzór nad całym przedsięwzięciem, dokonując pomiarów inwentaryzacyjnych. Wykonuje się je nie tylko po zakończeniu budowy, ale też w jej trakcie. Pozwala to na uniknięcie jakichkolwiek nieprawidłowości i zachowanie trwałości postawionej konstrukcji. Pomiary realizowane przez geodetę są kluczowe w kontekście wybudowania obiektu. Należy je zlecić doświadczonemu profesjonaliście, który zagwarantuje rzetelność, precyzję oraz kompleksową obsługę inwestycji budowlanej.

Opracowanie:
Sępólno Krajeńskie, Tadeusza Kościuszki 15
tel. 606 277 945
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz