Artykuł sponsorowany

Do czego jest potrzebny geodeta przy budowie domu?

Do czego jest potrzebny geodeta przy budowie domu?

Budowa domu to poważna inwestycja. Jest w nią zaangażowanych wiele osób, między innymi geodeta. Jego usługi są wręcz niezbędne - od jego pracy zależy bezpieczeństwo budowy oraz bezpieczeństwo użytkowania gotowego obiektu. Dla wielu indywidualnych inwestorów zadania geodety są nieco tajemnicze - wiadomo, że musi być, lecz czym konkretnie będzie się zajmował? Poniżej wyjaśniamy, jakie są obowiązki geodety przy budowie domu.

Wyznaczanie granic działki

Pierwszy kontakt z geodetą warto zainicjować wcześnie - najlepiej jeszcze przed zakupem upatrzonej działki, a nie później niż przed postawieniem ogrodzenia. Dlaczego jest to tak istotne? Otóż już na samym początku inwestycji można trafić na niemiłą niespodziankę, jaką jest rozbieżność między stanem faktycznym, a tym, co zapewnia sprzedający. I nie musi być to wcale świadome wprowadzanie w błąd.

Granice działki to temat bardzo szeroki, warto jednak wspomnieć, że działka może mieć granice uregulowane, albo nie (ustalone w trakcie postępowania sądowego lub geodezyjno-administracyjnego). Jak widać, już na tak wczesnym etapie pomoc geodety, np. z firmy Geomi Usługi Geodezyjno-Kartograficzne Michał Rzepecki, może być nieoceniona.

Mapa do celów projektowych

Kolejny kontakt z geodetą będzie miał miejsce przy etapie projektowania domu. Architekt zażyczy sobie tzw. mapy do celów projektowych. Jest to mapa, przedstawiająca aktualną sytuacje w terenie, którą wykonuje geodeta. Mapa ta służy architektowi do usytuowania przyszłego domu na działce.

Z projektu na teren

Geodeta jest potrzebny przy wytyczaniu budynku, czyli oznaczeniu gdzie ma stać, aby był zgodny z projektem. Nie jest to łatwe zadanie i obowiązek tyczenia budynku przez geodetę wynika z przepisów. Aby zaoszczędzić sobie późniejszych kłopotów, warto do tego zadania zatrudnić geodetę, np. z firmy Geomi Usługi Geodezyjno-Kartograficzne Michał Rzepecki.

Wytyczenie przyłączy

W kolejnym etapie inwestycji, usługi geodezyjne obejmują wytyczenie przyłączy. Odbywa się to zgodnie z projektem. Ta czynność jest najczęściej rozliczana wraz z kolejnym zadaniem – inwentaryzacją powykonawczą przyłącza.

Inwentaryzacja powykonawcza obiektów budowlanych (np. przyłącza, budynku)

Kolejnym rodzajem map, które wykonuje geodeta, są tzw. Geodezyjne mapy inwentaryzacji powykonawczej. Pokazują one stan po wykonaniu przyłączy, budynków, ogrodzeń i innych elementów sytuacyjnych, jakie zostały zrealizowane przez inwestora. Jest to ostatnia czynność, jaką wykonuje geodeta przy budowie domu.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz