Materiał Partnera

Długopis – mały wielki wynalazek

Długopis – mały wielki wynalazek

W obecnych czasach długopisy są tak powszechne, że mało kto zastanawia się nad ich pochodzeniem czy zasadą działania. W rzeczywistości długopis to przedmiot, którego powstanie było okupione szeregiem testów i prób. Dowiedz się, jak prosty i pozornie niewiele znaczący wynalazek odmienił życie ludzi na całym świecie, poznaj jego historię i zasadę działania jego mechanizmu.

Kto wynalazł długopis?

Historia tego wynalazku sięga końca XIX wieku. Wtedy to w Stanach Zjednoczonych wynaleziono pióro kulkowe, które przenosiło atrament na papier za pomocą wbudowanej w końcówkę kulki. Przedmiot wymagał jednak dopracowania, głównie ze względu na ustawiczne rozmazywanie i wylewanie się tuszu. Przełom przyszedł w 1938 roku, kiedy węgierski dziennikarz, László Biró, zaprezentował pierwszy prototyp znanego do dziś długopisu. Od pióra kulkowego różnił się on przede wszystkim zastosowanym tuszem. Biró już kilka lat wcześniej zauważył, że, w przeciwieństwie do tradycyjnego atramentu stosowanego w piórach, farba drukarska zdecydowanie szybciej schnie i nie rozmazuje się.

Wraz ze swoim bratem, chemikiem, rozpoczął on eksperymenty związane z odpowiednią konsystencją i właściwościami tuszu. Miał on łączyć w sobie zalety farby drukarskiej i atramentu. Jednocześnie bracia pracowali nad konstrukcją długopisu. Ostatecznie również wykorzystali mechanizm kulkowy, który doskonale regulował wypływanie tuszu na papier i pozwalał na płynne i wygodne pisanie.

Długopisy początkowo zrobiły furorę… w wojsku. Podczas II wojny światowej korzystali z nich alianccy piloci. Działały one bowiem bez względu na zmiany ciśnienia w kabinie. Następnie patent do produkcji długopisów odkupił Marcél Bich, założyciel firmy BIC. Usprawnił on produkcję i dorobił się fortuny, produkując tanie, jednorazowe długopisy, które do dziś cieszą się ogromną popularnością na całym świecie.

Dziś długopisy występują w niezliczonej liczbie wariantów kolorystycznych, rozmiarów i rodzajów. Goszczą w szkołach, biurach i domach, często są też gadżetami reklamowymi. Ogromny asortyment rozmaitych długopisów posiada w swojej ofercie firma TZZ s.c. Hurtownia w Kamieniu Pomorskim.

Jak działa długopis?

Jak skonstruowany jest słynny mechanizm, który zrewolucjonizował rynek artykułów piśmienniczych? Najważniejsza jego część znajduje się w końcówce wkładu wypełnionego starannie opracowanym tuszem. W obsadce umieszczona jest miniaturowa kulka, która obraca się, uwalniając atrament w sposób ciągły i stały. Dzięki specjalnej konstrukcji „gniazda” kulka może swobodnie się obracać, jednocześnie z niego nie wypadając.

Długopisy mogą być jednorazowe lub mieć wymienne wkłady. Często wyposażone są też w mechanizm chowający końcówkę w obsadce. Popularny „klik” długopisu automatycznego również zawdzięczamy specjalnemu, opatentowanemu w latach 60. XX wieku mechanizmowi oraz dwóm sprężynom umieszczonym przy przeciwległych końcach wkładu.

Opracowanie:
Kamień Pomorski, Szczecińska 24
tel. 91 382 06 45
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz