Materiał Partnera

Dlaczego wymiana opon jest ważna?

Dlaczego wymiana opon jest ważna?

Regularna wymiana opon jest w naszym kraju kwestią naturalną. Nie zastanawiamy się zbyt dużo nam tą czynnością, tylko w odpowiednim czasie udajemy się do naszego warsztatu samochodowego, aby zlecić wykonanie prac specjalistom. Jednak jest to bardzo ważny zabieg, który odgrywa istotną rolę w kwestii  bezpieczeństwa kierowców na drodze. Chcecie dowiedzieć się więcej? Ten artykuł z pewnością okaże się dla Was pomocny. Zobaczcie sami.

Bezpieczeństwo na drodze

Podstawową sprawą w kwestii wymiany opon powinno być dla nas bezpieczeństwo na drodze. Opony letnie, jak sama nazwa wskazuje, są przeznaczone wyłącznie do jazdy w ciepłym okresie, podobnie jak opony zimowe sprawdzają się przede wszystkim w zimie. Wynika to z ich konstrukcji, która dopasowana jest bezpośrednio do panujących warunków atmosferycznych. Do produkcji opon zimowych wykorzystuje się nie tylko kauczuk, ale również krzemionkę, dzięki czemu pozostają one elastyczne również w ekstremalnie niskich temperaturach. Natomiast kiedy będziemy ich używać w okresie letnim, okażą się zbyt miękkie i tym samym szybciej się zużyją. Nie chodzi wyłącznie o uszkodzenia widoczne dla oka, w wielu przypadkach może dojść do mikrouszkodzeń, których nie zauważymy, a które później wpłyną na naszą przyczepność na drodze, czy też ogólną sprawność pojazdu. W tym miejscu warto zaznaczyć, że opony letnie mają również nieco inną rzeźbę bieżnika. Opony zimowe posiadają więcej lamelek, które wykorzystywane w ciepłej temperaturze są w stanie obniżyć sprawność opon.

Kiedy i gdzie najlepiej wymienić opony

Nie można jednoznacznie określić, kiedy jest najlepszy czas na wymianę opon. W Polsce warunki pogodowe są bardzo różne, nieraz nawet w kwietniu zobaczymy śnieg na naszych drogach, a innym razem już luty zaskoczy nas dodatnimi temperaturami. Warto przede wszystkich zachować rozsądek i nie biec do warsztatu samochodowego, jak tylko słupek termometru pokaże wartość powyżej zera. Pogoda lubi się zmieniać, zatem lepiej być przygotowanym na każdą ewentualność. Wśród mechaników samochodowych przyjęło się, że gdy średnia temperatura w ciągu dwóch tygodni wynosiła powyżej 7 stopni, możemy wymieniać opony. Gdzie najlepiej tego dokonać? Zdecydowanie w zaufanym warsztacie samochodowym jak na przykład Agro-Moto Wiesław Wiśniowski z Giżycka. Ten wybór da nam pewność, że praca zostanie wykonana na najwyższym poziomie, a oprócz samej wymiany mechanicy sprawdzą od razu stan opon i proponowany termin zakupu nowych egzemplarzy.

Reasumując, wymiana opon jest bardzo ważna, dzięki niej bowiem zapewniamy sobie należyte bezpieczeństwo na drodze. Opony letnie i zimowe różnią się między sobą budową, która dopasowana jest do różnych temperatur. Dlatego pamiętajmy o tej kwestii, przez co zapewnimy naszym oponom dłuższą żywotność, ale także sprawność.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz