Dlaczego wybór liceum jest tak ważną decyzją?

Niedługo kończysz szkołę podstawową i nie wiesz, które liceum wybrać? To bardzo trudna decyzja, która może mieć ogromny wpływ na Twoją przyszłość, dlatego warto dobrze to przemyśleć. Sprawdź, dlaczego samodzielny wybór odpowiedniej szkoły jest tak ważny i czym kierować się przy wyborze szkoły, w której spędzisz kolejne kilka lat. Zobacz również, jakie możliwości dają szkoły niepubliczne.
Matura to przepustka na studia
Choć teraz skupiasz się na zdaniu egzaminu ósmoklasisty, a matura i studia wydają się tematem bardzo odległym, te kilka lat minie bardzo szybko i za chwilę wybierać będziesz uczelnię. Z tego względu warto poważnie przemyśleć wybór szkoły średniej. Nawet jeśli w tym momencie nie wiesz, czy chcesz iść na studia, dobra szkoła, a co za tym idzie odpowiednie przygotowanie do egzaminu maturalnego, da Ci szereg możliwości. W dobrym liceum zdobędziesz wiedzę niezbędną do zdania wszystkich obowiązkowych egzaminów, a co za tym idzie wykształcenie średnie, co pozwoli Ci rozpocząć studia, szkołę policealną lub aplikować do pracy.
Warto już na etapie wybierania szkoły średniej zastanowić się, co interesuje Cię najbardziej. Nie musisz już teraz wybierać kierunku studiów, jednak to, czy interesują Cię przedmioty przyrodnicze, jesteś fanem literatury, a może równania matematyczne nie stanowią dla Ciebie wyzwania, może być dobrym wyznacznikiem, w jakim zawodzie odnajdziesz się jako dorosły – a szkoła pomoże Ci się do tego dobrze przygotować.
Przedmioty podstawowe i rozszerzone – czy się różnią?
Nauczanie w liceum różni się nieco od tego, do którego przyzwyczaiłeś się w szkole podstawowej. Przede wszystkim, możesz wybrać, które przedmioty interesują Cię najbardziej i będą przydatne w Twojej przyszłości. Wybierając szkołę, zazwyczaj wybierasz również profil nauczania. Do najpopularniejszych należą klasy matematyczno-fizyczne, biologiczno-chemiczne oraz humanistyczne, jednak w ofertach wielu szkół znajdziesz również inne profile, przygotowujące do zdawania matury rozszerzonej z wybranych przedmiotów.
W liceum ogólnokształcącym przedmiotów na poziomie podstawowym uczy się każdy – oznacza to, że bez względu na wybrany profil realizować będziesz podstawę programową z przedmiotów, które obowiązkowo musisz zdawać, podchodząc do egzaminu maturalnego. Wybierając tzw. rozszerzenie, tak naprawdę wybierasz to, z jakich przedmiotów uczyć się będziesz więcej – w Twoim planie lekcji znajdzie się więcej godzin lekcyjnych, na których realizować będziesz zagadnienia z wybranych przedmiotów, a zakres wiedzy, który będziesz musiał opanować, pozwoli Ci bez stresu przystąpić do matury rozszerzonej z tych przedmiotów.
Jeśli nie wiesz jeszcze, które przedmioty wybrać, dobrym pomysłem może być skontaktowanie się z doradcą zawodowym. Jeśli natomiast chcesz połączyć ze sobą przedmioty, które pozornie do siebie nie pasują lub zależy Ci na większej ilości fakultetów, wybierz szkołę, której oferta edukacyjna daje taką możliwość. W Warszawie szkoła taką jest XXV Społeczne Liceum Ogólnokształcące im. Marzenny Okońskiej – wybierając tą szkołę, możesz samodzielnie wybrać przedmioty, które interesują Cię bardziej niż inne i realizować zajęcia w małych grupach, co znacznie ułatwia przyswajanie nowej wiedzy.
Zajęcia dodatkowe mają znaczenie
Liceum to nie tylko zajęcia szkolne i nauka do prac klasowych. Możesz wykorzystać te kilka lat również do rozwoju swoich zainteresowań podczas licznych zajęć pozalekcyjnych. Wybierając szkołę, koniecznie zapoznaj się z tym, co oferuje dana placówka. Koła naukowe, wyjazdy i wyjścia na różne spotkania kulturalne i inne aktywności to doskonały sposób by poszerzyć swoją wiedzę, a przy tym dobrze się bawić. Najwięcej do zaoferowania mają oczywiście szkoły niepubliczne, które dostosowują program i zajęcia pozalekcyjne do indywidualnych potrzeb uczniów.
Szkoła niepubliczna czy publiczna?
To, czy wybrać placówkę prywatną, czy szkołę publiczną, nie do końca jest decyzją ucznia – duża zależy od rodzinnego budżetu, jednak jeśli finanse na to pozwalają, warto przemyśleć to rozwiązanie. Przede wszystkim, w szkołach niepublicznych zajęcia odbywają się w mniejszych grupach, dzięki czemu nauczyciel może poświecić więcej czasu każdemu uczniowi i wytłumaczyć trudniejsze zagadnienia, a sama nauka w małych klasach jest znacznie przyjemniejsza.
Dlaczego warto pójść na drzwi otwarte szkoły?
Zanim podejmiesz ostateczną decyzję, dotycząca wyboru szkoły, w której spędzisz kilka kolejnych lat, wybierz się na drzwi otwarte. Organizuje je każda placówka i jest to doskonały sposób, aby nie tylko obejrzeć budynek i poznać wyposażenie sali lekcyjnych, ale również porozmawiać z nauczycielami i uczniami tej szkoły. Nikt nie zna lepiej wybranej szkoły niż jej uczniowie, którzy chętnie udzielą Ci wszystkich niezbędnych informacji, poinformują o wadach i zaletach, a także opowiedzą ciekawe anegdotki o nauczycielach i życiu szkoły.