Materiał Partnera

Dlaczego ważna jest wymiana oleju w samochodzie?

Dlaczego ważna jest wymiana oleju w samochodzie?
Wymiana i regularne uzupełnianie oleju w samochodzie to czynność, która pozwala wydłużyć żywotność silnika. Olej silnikowy pełni wiele różnych funkcji i jest jednym z najważniejszych substancji eksploatacyjnych, których tempo zużywania się bywa różne – w zależności od modelu i stanu technicznego samochodu. Dlaczego należy regularnie wymieniać olej i jaki wybrać, aby się sprawdził?

Funkcje oleju silnikowego

Olej silnikowy jest ważny, gdyż pełni wiele funkcji. Wśród najistotniejszych należy wymienić przede wszystkim:

  • obniżenie współczynnika tarcia pomiędzy elementami silnika;
  • pomoc w utrzymywaniu odpowiedniej temperatury silnika;
  • ochrona przed korozją żelaza i metali kolorowych;
  • utrzymanie silnika w czystości.

Bez odpowiedniej ilości czystego oleju silnikowego, mechanizmy silnika bardzo szybko uległy by nadmiernej eksploatacji. Można to zauważyć w przypadku starszych samochodów, w których bardzo często dochodzi do zbyt dużego zużycia oleju, a właściciel zapomina o jego regularnym uzupełnianiu i wymianie – silnik szybko się psuje i w wielu sytuacjach całkowicie odmawia posłuszeństwa.

Jaki olej wybrać?

Duże znaczenie ma wybór oleju. Powinien być dostosowany do zaleceń producenta silnika, w przeciwnym razie może się nie sprawdzić. Podczas poszukiwania najlepszego oleju, należy zwrócić uwagę zwłaszcza na jego lepkość. Pod żadnym pozorem nie wolno stosować olejów z nierzetelnego źródła – podejrzanie niska cena jest często wyznacznikiem słabej jakości. Doskonałe oleje silnikowe w atrakcyjnych cenach można znaleźć między innymi w ofercie sklepu Buwar, który prowadzi sprzedaż online. Jest to hurtownia chemii samochodowej, która funkcjonuje na rynku już od ponad trzydziestu lat i ma na swoim koncie tysiące zadowolonych klientów.

Jak często wymieniać?

Podobnie jak o rodzaju oleju, tak i o częstotliwości wymiany zwykle decyduje producent. Zwykle waha się to od 10 do 30 tysięcy kilometrów przebiegu. W przypadku pojazdów poruszających się w trudnych warunkach, na przykład wysokim zapyleniu lub skrajnych temperaturach, wymiana oleju może okazać się konieczna trochę częściej. Wszystko zależy od indywidualnych cech silnika. Oprócz oleju wymienia się również jego filtry, w których podczas eksploatacji gromadzi się sporo zanieczyszczeń. Wymiana to nie wszystko, ważne jest również jego regularne uzupełnianie. Sprawdzanie poziomu oleju silnikowego to czynność, której uczy się każdy kierowca już podczas kursu na prawo jazdy. Nie powinno się jeździć pojazdem, kiedy olej jest poniżej wyznaczonego poziomu.

Opracowanie:
Legnica, Nowodworska 41
tel. 76 850 63 11
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz