Materiał Partnera

Dlaczego warto zdecydować się na żarówki LED-owe?

Dlaczego warto zdecydować się na żarówki LED-owe?
Lampy LED, powszechnie choć nie do końca poprawnie nazywane żarówkami ledowymi, to najbardziej zaawansowana spośród wszystkich dostępnych obecnie na rynku technologii oświetleniowych. Coraz więcej osób zaczyna doceniać jej zalety i zastępować stare żarówki oraz świetlówki właśnie LED-ami. Jakie to zalety?

Jak działa lampa LED?

Zanim przystąpimy do omówienia zalet oświetlenia LED, warto sprawdzić, na jakiej zasadzie ono w ogóle działa. W przeciwieństwie do innych technologii oświetleniowych, lampa LED nie posiada żarnika – zamiast niego w bańce znajduje się wykonana zwykle z krzemu dioda półprzewodnikowa, czyli taka, która przewodzi prąd tylko w jedną stronę. Składa się ona z warstw N i P – na warstwie N znajduje się wiele wolnych elektronów, które pod wpływem energii elektrycznej przeskakują na warstwę P, pełną tak zwanych dziur. Elektrony te chcą wrócić na swoje miejsce, ale żeby to zrobić, muszą oddać nagromadzoną energię – emitowana jest ona na zewnątrz pod postacią światła. Po oddaniu energii, elektrony wracają na swoją warstwę i tam cykl zaczyna się od początku.

Zalety lamp LED

To, że LED-y są obecnie coraz częściej wykorzystywane w gospodarstwach domowych oraz np. jako oświetlenie samochodowe, nie jest przypadkiem, lecz zasługą licznych plusów tej technologii. Najważniejsze z nich to

  • Wysoka efektywność, wynosząca od 80 do 95%. Krótko mówiąc oznacza to, że od 80 do 95% energii elektrycznej dostarczonej do lampy przetwarzane jest na światło. Dla porównania, tradycyjne żarówki wolframowe odznaczają się efektywnością na poziomie od 5 do 10%. Reszta, czyli 90-95% energii zostaje przekształcona w ciepło.

Oznacza to, że lampa LED potrzebuje znacznie mniej energii, do wytworzenia tej samej ilości światła, a tym samym jest tańsza w eksploatacji – wyjaśnia specjalista hurtowni elektrycznej ALGRA-KRÓL.

  • Wysoka żywotność – lampy LED są w stanie zachować sprawność przez średnio 50 tysięcy godzin, czyli ponad 5,5 roku. Żywotność lampy żarowej jest średnio 25 razy krótsza.
  • Bezpieczeństwo – do produkcji lamp LED nie używa się szkodliwych dla zdrowia oraz środowiska naturalnego technologii i środków, takich jak trujące pary rtęci, zawarte w świetlówkach.
  • Krótki czas uruchamiania – lampy LED świecą natychmiast po uruchomieniu dopływu energii elektrycznej. W przypadku świetlówek czas od użycia włącznika do osiągnięcia pełnej jasności wynosić może nawet kilka sekund.
  • Wysoka wytrzymałość na uszkodzenia i wstrząsy – obudowa lamp LED wykonywana jest z odpornego tworzywa sztucznego, dlatego nie ma ryzyka, że stłucze się przy najmniejszym dotknięciu.
  • Sterowanie światłem – bardziej zaawansowane urządzenia wyposażone są w system sterowania parametrami światła, np. jego intensywnością czy kolorem.
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz