Artykuł sponsorowany

Dlaczego warto zdecydować się na wykonanie komina z cegły klinkierowej?

Dlaczego warto zdecydować się na wykonanie komina z cegły klinkierowej?
Komin jest najwyższym, a co za tym idzie, najbardziej widocznym elementem każdego domu jednorodzinnego. Dlatego też inwestorzy tak wiele uwagi poświęcają temu, aby do jego stworzenia wybrać materiały charakteryzujące się zarówno wytrzymałością, jak i zjawiskową estetyką. Choć dostępnych opcji jest przynajmniej kilka, to wciąż największym zainteresowaniem cieszą się cegły klinkierowe. Co warto o nich wiedzieć?

Dlaczego akurat klinkier?


Cegła klinkierowa należy do rodziny materiałów ceramicznych. Oznacza to, że mamy tutaj do czynienia z produktem pochodzenia naturalnego, który wyróżnia się ponadprzeciętną wytrzymałością na oddziaływanie warunków atmosferycznych takich jak m.in. wilgoć oraz mróz. I choć kwestie techniczne są w tym przypadku niezwykle istotne, to doskonała renoma cegieł klinkierowych, wynika jednak z ich właściwości estetycznych. Dzięki bardzo zróżnicowanej gamie barw oraz faktur, komin wykonany z tego właśnie materiału idealnie wpisuje się zarówno w klasyczny, jak i nowoczesny styl architektoniczny.

Różnorodność asortymentowa daje inwestorom możliwość rozwiązania problemu związanego z tym, czy widoczna część komina ma być idealnie dopasowana do koloru pokrycia dachowego, czy też wyraźnie się od niego różnić. Umiejętne podejście do tej sprawy pozwala uzyskać niesamowicie interesujące efekty. Jako swoistego rodzaju ciekawostkę można potraktować fakt, że cegły klinkierowe występują również w wersji formowanej ręcznie. Z praktycznego punktu widzenia oznacza to, że wybudowany z nich komin, staje się absolutnie unikatowy. Co jeszcze warto wiedzieć?

Jakich błędów unikać?


Inwestorzy, którzy zdecydowali się na wycenę poszczególnych z dostępnych opcji wykończenia komina, doskonale zdają sobie sprawę, iż klinkier nie stanowi najtańszej opcji. Niestety wciąż wiele osób, głównie w celu ograniczenia kosztów, decyduje się na zakup tzw. cegły perforowanej. Dlaczego nie jest to do końca dobre wyjście? Trzeba liczyć się z tym, że cegła tego typu ma znacznie gorszy współczynnik przemarzania niż jej odpowiednik wyprodukowany w wersji pełnej. Oznacza to, że przy ujemnych temperaturach wilgoć spenetruje powierzchnię cegły i przeniknie do jej wnętrza.

Z czasem zgromadzona wilgoć zacznie się skraplać, co do prowadzi do zjawiska, które w branży budowlanej potocznie nazywa się efektem cieknącego komina. Woda spływająca w dół stworzy bardzo nieestetyczne zacieki, które mogą pojawić się zarówno w bezpośrednim sąsiedztwie ścian przy kominku, jak i znacznie dalej. Jak podkreślają specjaliści z firmy TOMI, do wykończenia komina pod uwagę trzeba wziąć jedynie cegłę pełną. Rozwiązanie takie pozwoli uniknąć w przyszłości wielu kłopotliwych sytuacji.

Opracowanie:
Wsola, Warszawska 2
tel. 512 328 795
Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz