Artykuł sponsorowany

Dlaczego warto zdecydować się na sadzonki żywopłotu?

Dlaczego warto zdecydować się na sadzonki żywopłotu?

Projektując ogród, zależy nam nie tylko na jego nienagannym, cieszącym wzrok wyglądzie, ale także na odrobinie prywatności. Można ją uzyskać, decydując się zamiast płotu na wielki mur, odgradzający naszą działkę od reszty świata, istnieją jednak o wiele lepsze i bardziej estetyczne rozwiązania.

Jednym z nich jest posadzenie wzdłuż – lub zamiast – płotu odpowiedniego żywopłotu, który przystrzyżony i zadbany będzie stanowić naturalną barierę dla wzroku ciekawskich przechodniów. Jak zorganizować sadzenie żywopłotu, by osiągnąć wymarzony efekt?

Co to jest żywopłot?

Mianem żywopłotu zwykło się określać bardzo gęsto posadzone krzewy lub drzewa, które tworzą naturalne ogrodzenie. Najczęściej przycina się je zarówno od góry, jak i z boków, by uzyskać wizualnie kształt ściany zieleni, oddzielającej daną przestrzeń.

Standardowo wyróżnia się dwa rodzaje żywopłotów. Najczęściej spotykanymi są żywopłoty cięte, czyli formowane. W tym przypadku rosnące blisko siebie krzewy lub drzewa wymagają regularnego przycinania, by uzyskać regularne powierzchnie boczne. Drugim rodzajem są żywopłoty naturalne, zwane także szpalerami – wykorzystuje się w nich rośliny, które mają dość regularny pokrój, przez co pielęgnacja żywopłotu nie wymaga zbyt wiele pracy.

Jak wygląda sadzenie żywopłotu?

Żywopłot można sadzić nie tylko na wiosnę – także jesienią rośliny przyjmą się w ziemi. Najlepszym sposobem jest posadzenie pięciu krzewów na jednym metrze długości, tworząc rząd z umieszczonych co 20 centymetrów sadzonek. Jeżeli jednak zależy nam na uzyskaniu o wiele gęstszej ściany, warto rozważyć dwa rzędy, składające się łącznie z dziewięciu sadzonek na jednym metrze bieżącym, ułożonych naprzemiennie.

Decydując się na sadzonki żywopłotu, należy przygotować się odpowiednio do ich posadzenia. Przede wszystkim konieczne będzie wykopanie wcześniej rowu, w którym zasadzimy krzewy. Następnie należy zamoczyć na 24 godziny w wodzie korzenie roślin, by nasyciły się wodą. W tym czasie można zabrać się za przygotowanie gruntu poprzez zagęszczenie ziemi torfem, kompostem lub piaskiem, zależnie od gleby, jaka występuje w naszym ogrodzie. Kolejnym krokiem jest umieszczenie roślin w dole oraz zasypanie korzeni ziemią, którą należy ubić, by sadzonki stały prosto.

Jakie sadzonki żywopłotu wybrać?

Najczęściej stosowanymi roślinami przy formowaniu żywopłotów są między innymi cis pospolity czy bukszpan wieczniezielony, jednak warto zwrócić uwagę na inną roślinę. Jest nią wiąz turkiestanu, znany także jako Cudowny żywopłot – to rodzaj najszybciej rosnącego żywopłotu. Rośliny te potrafią w ciągu roku urosnąć na wysokość 100-120 centymetrów, natomiast odpowiednie przycinanie pozwoli wytworzyć z nich gęstą ścianę, trudną do pokonania. Dystrybutorem Cudownego żywopłotu jest firma Victorinex, która oferuje w przystępnej cenie sadzonki żywopłotu. Warto rozważyć ich zakup, by cieszyć się we własnym ogrodzie odrobiną prywatności, a zarazem pięknie przyciętą zielenią, okalającą naszą przestrzeń.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz