Materiał Partnera

Dlaczego warto zdecydować się na profesjonalną obsługę floty samochodowej

Dlaczego warto zdecydować się na profesjonalną obsługę floty samochodowej

Jednym, dwoma, a nawet kilkoma samochodami w naszej firmie potrafimy w miarę sprawnie zarządzać. Może nie będzie to doskonały nadzór, jednakże niewielka liczba samochodów, nawet jeśli nie jest optymalnie wykorzystywana, jeszcze nie generuje dużych strat. Inaczej sytuacja ma się wtedy, gdy dysponujemy dużym taborem samochodowym, który jest jednym z filarów prowadzonej przez nas działalności. Rozbudowana flota samochodowa, niewłaściwie zarządzana może generować znaczne straty finansowe poważnie wpływające na kondycję całego przedsiębiorstwa.

Podstawa skutecznego zarządzania taborem samochodowym

Zarządzanie flotą samochodową jest to skomplikowany proces logistyczny polegający na alokacji i przepływie środków transportu, ludzi i innych związanych z tym zasobów. Proces ten jest realizowany przez uporządkowany zbiór czynności takich jak planowanie, organizowanie, kierowanie i kontrolowanie przy uwzględnieniu czasu, efektywności spełniania celów firmy lub organizacji, kosztów oraz lokalizacji. Ostatecznym celem tego postępowania jest osiąganie pożądanych wyników oraz wykonywanie zadań przy optymalnym wykorzystaniu posiadanego taboru. Efektywne zarządzanie flotą samochodową w dzisiejszych czasach, w praktyce nie jest możliwe bez zastosowania odpowiedniego oprogramowania komputerowego. Oczywiście sam program komputerowy staje się bezużyteczny, jeśli nie będzie nadzorowany przez osoby mające doświadczenie w jego obsłudze i znających się na tajnikach transportu samochodowego.

Zadania w zarządzaniu flotą samochodową

Lista takich zadań nie jest długa i można ją zaprezentować w czterech głównych punktach:

  •  dysponowanie środkami transportu
  •  zapewnienie optymalnej, wysokiej dostępności taboru
  •  koordynowanie działań wszelkich służb powiązanych z flotą samochodową firmy
  •  nadzorowanie prawidłowego wykorzystania floty oraz przeciwdziałanie nadużyciom.

Profesjonalna obsługa floty samochodowej

Wszystkie wymienione wyżej cele i zadania zmierzające do ich osiągnięcia trudno jest realizować bez posiadania doświadczonego zespołu ludzi i stosownego programu komputerowego – mówi nam przedstawiciel firmy SOS.com.pl z Zambrowa w woj. podlaskim. Jeśli transport nie jest naszą podstawową działalnością, a jedynie środkiem do jej prowadzenia, to nie warto zatrudniać stałego personelu do jego nadzorowania. Efektywniej będzie skorzystać z pomocy firm zewnętrznych wyspecjalizowanych w zarządzaniu transportem. Firmy takie oferują profesjonalną i kompleksową obsługę floty samochodowej danego przedsiębiorstwa, a w tym prowadzenie pełnej bazy obejmującej takie dane jak: historia napraw i awarii, plany przeglądów lub wydatków ponoszonych na każdą jednostkę z osobna, ewidencja uprawnień kierowców, ewidencja akcesoriów przypisanych do konkretnego samochodu, historie tankowań i zużycia paliwa i tak dalej.  Taka szczegółowa archiwizacja danych umożliwia sporządzanie raportów ułatwiających identyfikowanie słabych punktów w organizacji transportu samochodowego i lepszą kontrolę jego wykorzystania, co przekłada się na konkretne oszczędności dla całej firmy.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz