Materiał Partnera

Dlaczego warto zainwestować w biżuterię bursztynową?

Dlaczego warto zainwestować w biżuterię bursztynową?

Inwestowaniu w kosztowności kojarzy nam się przede wszystkim ze złotem i diamentami – te dwa surowce cieszą się największą popularnością na rynku biżuteryjnym. Od niedawna na światowym rynku widać jednak wzrost zainteresowania bursztynem i wykonywaną z niego biżuterią. Czy inwestowanie w takie ozdoby to dobry pomysł?

Ile warto jest bursztyn?

Bursztynem nazywamy skamieniałą, kopalną żywicę drze iglastych oraz niektórych drzew liściastych. Wyróżnia się blisko 60 odmian bursztynu, różniących się między sobą pochodzeniem, składem chemicznym i wyglądem. Od czego zależy ich cena? 

– Najważniejsze czynniki kształtujące wartość bursztynu to wielkość bryły, jej czystość oraz wiek – wyjaśnia specjalista ze sklepu House of Amber, specjalizującego się w sprzedaży bursztynu – Oczywiście, im większy, starszy i czystszy bursztyn, tym większą cenę możemy za niego uzyskać. Należy pamiętać, że bursztyn nie jest tani. – Wielu osobom biżuteria bursztynowa kojarzy się ze świecidełkami, powszechnie sprzedawanymi w miejscowościach turystycznych nad morzem. Nie wolno dać się zwieść, ponieważ większość z nich to podróbki. Prawdziwy bursztyn, w zależności od swoich właściwości może kosztować od 300 do nawet 5000 euro za kilogram.

Czemu warto zainwestować w biżuterię z bursztynu?

Odpowiedź na to pytanie jest prosta: ponieważ biżuteria nie starzeje się i nie traci z tego powodu swojej wartości. Ewentualne wahania ceny rynkowej bursztynu w całości uzależnione są od czynników niezależnych, takich jak podaż i popyt na ten materiał. Pod tym względem lokowanie kapitału w biżuterię jest znacznie rozsądniejszym pomysłem, niż kupowanie dóbr takich jak samochód czy sprzęt elektronicznych, które w przeciągu zaledwie kilku lat bezpowrotnie tracą swoją wartość. W przypadku bursztynu, tak i innych kosztowności, sytuacja jest odwrotna – w zależności od trendów rynkowych jego wartość z czasem może znacznie wzrosnąć. Na ostateczną wartość danego okazu wpływa jakość i kunszt wykonania jego oprawy, a także renoma autora – biżuteria bursztynowa, która wyszła spod ręki znanych jubilerów jest oczywiście dużo bardziej cenna, niż podobne egzemplarze wykonane przez kogoś innego.

Jak sprawdzić autentyczność bursztynu?

Polska nazwa bursztynu pochodzi od niemieckiego słowa Bernstein, czyli „kamień, który się pali”. Ta cecha bursztynu to klucz do stwierdzenia jego autentyczności. Wystarczy nakłuć go przy pomocy rozżarzonej igły – jeśli poczujemy drażniący, ostry zapach, oznacza to, że mamy do czynienia z plastikową imitacją. Tylko jeśli poczujemy zapach żywicy, możemy być pewni, że bursztyn jest naturalny. Nie wolno zapominać, że podróbki nie są praktycznie nic warte. Możliwe jest również uzyskanie certyfikatu jakości dla bursztynu, jednak wymaga to przeprowadzenie badań laboratoryjnych, a co za tym idzie uiszczenia opłaty. 

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz