Materiał Partnera

Dlaczego warto wykupić ubezpieczenie na życie?

Dlaczego warto wykupić ubezpieczenie na życie?

Aby szybko odpowiedzieć na powyższe pytanie, zastanów się: Czy chcesz chronić finansowo swoich bliskich i pomóc zminimalizować problemy finansowe, jeśli umrzesz niespodziewanie? Jeśli odpowiedź brzmi „tak”, to ubezpieczenie na życie jest solidnym i niedrogim sposobem na osiągnięcie tego celu. Poniżej wyjaśniamy, dlaczego warto zdecydować się na zakup takiej polisy. 

Świadczenie z tytułu polisy na życie wypłaca się najbliższym osoby ubezpieczonej w przypadku jej śmierci. Ubezpieczenie to pozwala ci zyskać pewność, że twoja rodzina nie wpadnie w kłopoty finansowe, gdy ciebie zabraknie. Kwota wypłaconych pieniędzy zależy od poziomu ochrony, którą wybierzesz.

Istnieją dwa główne rodzaje ubezpieczeń na życie:

    • Polisa czasowa – na przykład na 5, 10 czy 25 lat. Zostaje wypłacona tylko wtedy, gdy umrzesz w trakcie jej obowiązywania. 
    • Polisa dożywotnia – zostaje wypłacona bez względu na to, w jakim wieku umrzesz (o ile regularnie opłacasz składki). 

Czego nie obejmuje ubezpieczenie na życie?

Ubezpieczenie na życie zazwyczaj obejmuje tylko śmierć. Świadczenie nie zostanie wypłacone, jeżeli zachorujesz lub utracisz sprawność i z tego powodu nie będziesz w stanie utrzymać rodziny. Warto pamiętać również, że w warunkach ubezpieczenia mogą zostać zapisane pewne wykluczenia. – Pieniądze mogą nie zostać wypłacone, jeśli umrzesz na przykład z powodu nadużywania narkotyków lub alkoholu. Składki są zwykle wyższe, jeżeli uprawiasz ryzykowne sporty. Jeżeli masz poważne problemy ze zdrowiem już w momencie zakupu polisy, ubezpieczenie może wykluczać przyczyny śmierci związane z tą chorobą – wyjaśnia ekspert z firmy Multi-Agent Group

Czy potrzebujesz ubezpieczenia na życie?

Jeśli masz kogoś na utrzymaniu, np. dzieci w wieku szkolnym, partnera, który polega na twoich dochodach, albo wraz z rodziną mieszkacie w domu z hipoteką, którą spłacasz – polisa na życie może zapewnić najbliższym stabilność finansową w przypadku twojej śmierci. Ubezpieczenie pomoże także pokryć koszty pogrzebu. Nie warto liczyć na pieniądze od państwa – wszelkie świadczenia są znacznie niższe, niż można by się spodziewać. 

Ile kosztuje ubezpieczenie na życie?

Polisy mogą mieć bardzo różne ceny. Składki zależą od wielu rzeczy: twojego wieku, stanu zdrowia, stylu życia, długości i rodzaju ubezpieczenia. Na przykład, im jesteś młodszy i im mniej prawdopodobne jest, że umrzesz z powodu choroby, tym tańsza będzie twoja polisa. Więcej zapłacisz z pewnością w przypadku ubezpieczenia dożywotniego. Przed zakupem koniecznie zapoznaj się ze wszystkimi warunkami polisy. 

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz