Artykuł sponsorowany

Dlaczego warto wykonać zabudowę ścian z płyt kartonowo – gipsowych?

Dlaczego warto wykonać zabudowę ścian z płyt kartonowo – gipsowych?

Systemy suchej zabudowy są obecnie bardzo często stosowane w nowoczesnym budownictwie, między innymi do tworzenia ścianek działowych, sufitów podwieszanych, skosów czy do wyrównywania ścian wewnętrznych. Ta technologia nie wymaga zastosowania mokrej zaprawy, a do budowy najczęściej wykorzystywane są tanie płyty karton – gipsowe. W naszym artykule przeanalizujemy, dlaczego warto wykonać zabudowę ścian z płyt G-K i jakie mają one zalety.

Płyty gipsowo – kartonowe to materiał budowlany w formie arkusza, wykonany z gipsu, powleczonego warstwą kartonu. Mogą one mieć grubość od 6,5 mm do 24 mm i dzielą się ze względu na właściwości na następujące rodzaje:

  • Typ A: standardowe płyty w kolorze szaro – niebieskim, przeznaczone do większości pomieszczeń, w których wilgotność jest nie większa niż 70%.
  • Typ H: płyta do pomieszczeń o wilgotności 70 – 85%, z warstwą zabezpieczającą przed wchłanianiem wody.
  • Typ DF: płyty ognioodporne, z zawartością włókien szklanych.
  • Płyty typu DFH: Płyty do hydroizolacji i izolacji termicznej.

Wymienione rodzaje płyt przeznaczone są do użytku wewnątrz pomieszczeń. Aby powstała z nich sucha zabudowa, arkusze należy dociąć według potrzeb i zamontować je na stelażu z listew drewnianych lub aluminiowych.

Precyzja i szybka realizacja

Montaż suchej zabudowy w postaci płyt G-K trwa znacznie krócej niż pokrywanie ścian tynkiem tradycyjnym lub ich budowa od podstaw przy użyciu bloczków. Płyty gipsowo – kartonowe docinane są na bieżąco, stosownie do potrzeb i specyfiki pomieszczeń, bez konieczności wykonywania mokrej zaprawy oraz oczekiwania na jej wyschnięcie.

Idealnie równa i gładka powierzchnia każdego arkusza płyt G-K eliminuje problem krzywizn, jaki często występuje w przypadku tynków ręcznych. Doświadczony zespół monterów z takiej firmy, jak: Ber-Tom Usługi Remontowo – Budowlane, zadba o to, by ściany w suchej zabudowie były idealnie wypoziomowane i współtworzyły niebanalne, domowe aranżacje wnętrz.

Izolacja ciepła i dźwięku

Systemy suchej zabudowy z płyt gipsowo – kartonowych wyróżnia niskie przewodnictwo cieplne, dlatego skutecznie zapobiegają one wyciekom ciepła z pomieszczeń. W połączeniu z warstwą styropianu lub wełny tworzą one doskonałą izolację termiczną, co przekłada się na znaczne oszczędności domowego budżetu i mniejsze wydatki na ogrzewanie w miesiącach zimowych.

Wielu właścicieli domów oraz mieszkań decyduje się na montaż płyt G-K ze względu na właściwości dźwiękochłonne. W pomieszczeniach szczególnie narażonych na hałas można zastosować zarówno standardowe, jak i specjalne arkusze gipsowo – kartonowe akustyczne o zwiększonych parametrach izolacyjnych. Zgodnie z wytycznymi Normy PN-B-02151-3:1999 wskaźnik izolacyjności akustycznej ścianek wewnętrznych domów i mieszkań powinien wynosić 50 decybeli, a przekroczenie tej wartości znacznie obniża komfort osób przebywających wewnątrz lokali.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz