Materiał Partnera

Dlaczego warto wyjechać do pracy za granicę?

Dlaczego warto wyjechać do pracy za granicę?

Choć sytuacja na polskim rynku pracy nie wygląda już tak dramatycznie, jak przed wejściem do Unii Europejskiej, wciąż daleko nam do krajów Europy Zachodniej. Za tę samą pracę wykonywaną w Polsce otrzymujemy znacznie mniej niż nasi zachodni sąsiedzi. To krzywdząca sytuacja, ale nie trzeba się z tym godzić. Zmień swoje życie i pracuj za granicą – w dobrych warunkach i za godne pieniądze!

Czy w Polsce rzeczywiście panuje rynek pracownika?

W ostatnim czasie wiele się słyszy o rynku pracownika. Tak określa się sytuację, w której to pracownik wybiera interesujące go oferty pracy, a nie pracodawca najlepszego kandydata. W takich realiach to pracodawca zabiega o względy kandydatów, aby przyciągnąć najlepszych, zanim uprzedzi go konkurencja. Czy rzeczywiście sytuacja pracownika jest obecnie tak kolorowa? Zapytaliśmy o to specjalistów z firmy Sedulus, która działa w branży HR:

Rynek pracownika dotyczy przede wszystkim dużych ośrodków miejskich, takich jak Warszawa, Wrocław czy Poznań, ale też nie we wszystkich branżach. O ile w IT rzeczywiście kandydat może mieć wysokie oczekiwania i z łatwością znajdzie pracę, o tyle nauczycieli polskiego rynek pracownika nie dotyczy. Trzeba też pamiętać, że Warszawa to nie cała Polska. Wiele osób mieszka w mniejszych miastach i wsiach, gdzie po prostu nie ma dostatecznie dużych zakładów pracy i trzeba się godzić na najniższe stawki oraz z góry narzucone warunki. Alternatywą jest wyjazd do pracy. Ostatnie badania pokazują, że jeżeli mamy wyjeżdżać za pracą, wolimy zagranicę niż duże miasta w Polsce.

Mnóstwo Polaków od dawna pracuje za granicą, odnajdując tam swoje szczęście. Mimo że tęsknią za domem, rodziną i znajomymi, widzą różnicę między życiem w Polsce a tam, na emigracji zarobkowej. Jakie zalety sprawiają, że wyjazd do pracy jest lepszy niż pozostanie w ojczyźnie?

Zalety pracy za granicą

Praca za granicą ma wiele mocnych stron. Najbardziej wymierną korzyścią są, oczywiście, zarobki. Na zachodzie Europy nawet proste prace są opłacane na tyle dobrze, że osoba wykonująca pracę fizyczną lub początkująca może się samodzielnie utrzymać i nie żyć od pierwszego do pierwszego. Wielu Polaków żyje za granicą, a dodatkowo przesyła pieniądze rodzinie. Tymczasem w kraju każdy dzień był dla nich walką o przetrwanie, powolną wegetacją bez rozrywek, w której trzeba  liczyć się z każdym groszem. Zjawisko pracujących ubogich to jedna z bolączek polskiej gospodarki.

Praca za granicą to nie tylko korzyści materialne. Wiele osób żyjących na emigracji zarobkowej przyznaje, że atmosfera pracy jest zupełnie inna. Pracownicy mogą liczyć na szacunek i uczciwe traktowanie niezależnie od zajmowanego stanowiska, a prawo pracownicze jest przyjazne. To wszystko sprawia, że uczciwie pracujący człowiek może żyć spokojnie i bez obaw, zadbać o siebie i swoich bliskich i po prostu cieszyć się życiem.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz