Materiał Partnera

Dlaczego warto wybrać okna olejowane i jak o nie dbać?

Dlaczego warto wybrać okna olejowane i jak o nie dbać?
Olejowanie okna cieszą się coraz większą popularnością, podobnie zresztą jak podłogi. Eksperci są zdania, że nie ma preparatu, który tak dobrze harmonizowałby się  z naturalnym drewnem i podkreślał jego naturalne walory, tak jak olej. Jakie zalety mają zatem olejowane okna? W jaki sposób należy o nie dbać, aby przez wiele lat prezentowały się jak nowe?

Okna olejowane a lakierowane

Olejowanie to alternatywa dla dobrze znanego lakierowania. W tym przypadku wykorzystuje się przede wszystkim oleje produkowane na bazie wody oraz naturalnych olejów roślinnych. Okna olejowane prezentują się bardzo efektownie i naturalnie. Na ich powierzchni nie tworzy się bowiem widoczna powierzchnia. Olej jednak skutecznie chroni drewno, wnikając głęboko w jego strukturę. W efekcie końcowym piękno drewna jest podkreślone, a na pierwszy plan wysuwa się jego naturalny wygląd. Całość zyskuje jedynie delikatny połysk, dzięki czemu całe pomieszczenie prezentuje się bardzo elegancko, a jednocześnie przytulnie.

Gdzie sprawdzą się okna olejowane?

Okna olejowane sprawdzają się w wielu różnych pomieszczeniach. Stosować je można zarówno w salonach, jak i pokojach dziecięcych czy biurach. Są one przyjemne w dotyku, a dodatkowo nie absorbują kurzu. Ponadto ewentualne zadrapania i rysy są na tego typu oknach mniej widoczne niż na tych pokrytych tradycyjnych lakierem. Powstałe w czasie użytkowania ubytki można również za sprawą odpowiedniej pielęgnacji skutecznie zniwelować. Poza tym olejowane okna starzeją się w sposób naturalny i bardzo efektowny.

Zalety okien olejowanych

Warto też pamiętać, że dobrej jakości olej, podobnie jak lakier, skutecznie zabezpiecza drewno. Nie tworzy on powłoki, ale impregnuje i wzmacnia strukturę drewna. Jednocześnie pozwala mu oddychać i pracować. To bardzo ważne w przypadku pomieszczeń o zmiennej wilgotności. Dlatego też olejowane okna są niezastąpione w łazience czy kuchni. Oczywiście wymagają one przy tym odpowiedniej pielęgnacji, a niekiedy i renowacji, a satysfakcjonujący efekt uzyskamy w oknach doświadczonych i znających się na rzeczy producentów, takich jak np. firma Wiktorczyk. O olejowane okna trzeba dbać jednak bardziej niż o te lakierowane. Trzeba także zainwestować w odpowiednie środki czyszczące i konserwujące. Jednak okna olejowane można z powodzeniem wyczyścić i odnowić samodzielnie. Ponadto można zregenerować je miejscowo. Nie trzeba od razu przeprowadzać renowacji całości, a więc szlifować do surowego drewna i nakładać lakieru od nowa, tak jak ma to miejsce w przypadku klasycznych okien lakierowanych.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz