Artykuł sponsorowany

Dlaczego warto wybrać blachodachówkę do budowy dachu?

Dlaczego warto wybrać blachodachówkę do budowy dachu?

Dach to ważny element konstrukcyjny domu – chroni przed czynnikami atmosferycznymi takimi jak deszcz i śnieg, a także uczestniczy w izolacji cieplnej. W większości przypadków bowiem decydujemy się na stworzenie poddasza użytkowego, gdzie również urządzamy w pełni wyposażone pomieszczenia. Materiałów wykorzystywanych jako pokrycia dachowe mamy do wyboru kilka. W artykule prezentujemy zalety blachodachówki.

Zalety i wady blachodachówki

Obecnie blachodachówka jest jednym z najpopularniejszych rozwiązań w zakresie pokryć dachów domów jednorodzinnych. Jednym z powodów, dla których wybieramy ten materiał, jest jego cena. Koszt konstrukcji dachu z blachodachówki jest zdecydowanie niższy niż w przypadku dachówki ceramicznej. Pokrycie to jest również lżejsze, co oznacza, że może zostać bez problemu zastosowane również w budynkach, gdzie więźba dachowa jest mniej wytrzymała, a tak się zdarza w starszych budynkach, które poddawane są remontom. Natomiast gładka faktura blachodachówki powoduje, że sprawdza się ona w miejscach, gdzie występują obfite opady śniegu. Nie możemy zapomnieć też o dostępności tego materiału. Sprzedaż blachodachówki prowadzą hurtownie materiałów budowlanych, między innymi hurtownia Mat-Budex z Głogowa. Popularność i powszechność wpływa na atrakcyjność ceny blachodachówki.

Powinniśmy jednak mieć świadomość, że blachodachówka nie jest materiałem pozbawionym wad. Zastanawiając się nad wyborem pokrycia dachowego, musimy brać pod uwagę zarówno plusy, jak i minusy. Wśród tych ostatnich w przypadku blachodachówki należy wymienić przede wszystkim trudność w zastosowaniu na dachach o skomplikowanej konstrukcji. W takiej sytuacji pojawia się konieczność docinania blachy, co skutkuje niekiedy powstaniem dużej ilości odpadów. Pewnym mankamentem jest też słaba izolacja akustyczna blachodachówki, co będzie silnie odczuwalne w pomieszczeniach na poddaszu.

Blachodachówka w arkuszach czy modułowa?

Decydując się na pokrycie dachu blachodachówką, musimy wybrać pomiędzy tradycyjnym pokryciem w formie arkuszy oraz blachodachówką modułową. O tym, który ostatecznie dekarz ułoży na dachu naszego domu, zaważy kształt oraz stopień skomplikowania konstrukcji. Arkusze blachodachówki są cięte zgodnie z wyliczeniami, indywidualnie dla każdego dachu. Potrzeba tu doświadczenia, zatem najlepiej powierzyć to zadanie firmie budowlanej, która zajmie się wykonaniem pokrycia dachowego. Układanie arkuszy przebiega dość szybko i sprawnie na dachach o prostej konstrukcji, jednospadowych lub dwuspadowych, pozbawionych dodatkowych elementów w postaci wykuszy.

Na dachu o bardziej skomplikowanej formie konieczne będzie przycinanie blachodachówki, co powoduje straty materiału oraz generowanie odpadów. Dlatego w tym przypadku optymalnym rozwiązaniem będzie blachodachówka modułowa, nazywana też panelową. Dostępna jest ona w postaci niewielkich elementów tworzących system pokrycia dachowego. Możemy w ten sposób uniknąć cięcia blachy, a jeśli pojawi się taka konieczność, będzie to łatwiejsze niż przy arkuszach.

Opracowanie:
Głogów, Rudnowska 78
tel. 76 835 62 63
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz