Artykuł sponsorowany

Dlaczego warto w przydomowym ogrodzie zasadzić agrest?

Dlaczego warto w przydomowym ogrodzie zasadzić agrest?

Owoce agrestu coraz rzadziej goszczą na naszych stołach, a także ogrodach. Są jednak bardzo cennym źródłem wielu witamin oraz minerałów. Mogą posłużyć również do przygotowania różnych przetworów. W dodatku agrest nie jest rośliną bardzo skomplikowaną w hodowli oraz pielęgnacji. Warto więc przyjrzeć się bliżej jej właściwościom, a także wymaganiom do uprawy.

Charakterystyka agrestu

Tę roślinę owocową można nabyć w jednej z dwóch form: krzewu lub drzewka. Pędy są gęsto pokryte kolcami, które mają za zadanie chronić owoce przed nadmierną utratą wody. Ciernie mogą nieco utrudniać zbiór, jednak problem da się wyeliminować, decydując się na uprawę odmian szczepionych na pniu. Sadzonki kwitną w okresie od kwietnia do maja, w pierwszej połowie lipca można zaobserwować pierwsze dojrzewające grona agrestu. W zależności właśnie od odmiany kulki owoców mogą mieć kolor zielony, żółtawy bądź zielonkawy z czerwonym rumieńcem, natomiast wcześniejsze kwiaty barwę różową, żółtozieloną, białą lub czerwoną. Liczne odmiany tej rośliny, głównie w formie drzewek odnajdziemy między innymi w szkółce drzew i krzewów Karoliny Wyrzykowskiej, która jest zlokalizowana w Legnicy.

Łatwy w uprawie owoc

Stanowisko dla krzewu, jak w przypadku wszystkich gatunków owocowych, powinno być słoneczne, ciepłe, osłonięte od wiatru. Ewentualnie można zasadzić go w niewielkim półcieniu. Agrest jest w pełni odporny na mróz, choć warto zwrócić uwagę na jego kwiaty, ponieważ te niezbyt tolerują wiosenne przymrozki. Należy również zadbać o odpowiednio żyzną glebę – spulchnioną, o odczynie pH 6-6,5 i piaszczysto-gliniastą. W czasie suszy trzeba pilnować regularnego podlewania. Niedobór w wilgoci podłoża zaszkodzi prawidłowemu owocowaniu rośliny. Formy pienne muszą zostać przywiązane do odpowiednio trwałych palików. Obecnie w ofercie rynkowej znajduje się wiele odmian, które są odporne na najpopularniejszą chorobę, czyli mączniaka amerykańskiego. To również w znacznym stopniu ułatwia jego uprawę. Sadzonki agrestu kopane z gołym korzeniem umieszcza się w ziemi jesienią od końca września do listopada lub wczesna wiosną.

Jesienne przetwory

Agrest to obecnie nieco zapomniany owoc i to zupełnie niesłusznie. Przede wszystkim jest on niskokaloryczny, a także bogaty w witaminę C. Dostarczy do organizmu również żelazo, potas, fosfor, magnez, kwas foliowy. W ciemnych owocach można odnaleźć natomiast witaminę E oraz pektyny. Argumentem przemawiającym za uprawą krzewu agrestu w ogrodzie jest przede wszystkim mnogość zastosowań owoców tej rośliny. Nadaje się zarówno do spożycia na surowo, jak i w licznych przetworach – dżemach, konfiturach, nalewkach, sokach, kompotach. Bez problemu owoce można również zamrozić, aby w porze zimowej wykorzystywać je do różnego rodzaju wypieków i deserów.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz