Materiał Partnera

Dlaczego warto uczyć się języka rosyjskiego?

Dlaczego warto uczyć się języka rosyjskiego?

Język Puszkina i Dostojewskiego jest coraz chętniej wybieranym do nauki językiem obcym w licznych szkołach językowych w Polsce. Powodów, dla których warto uczyć się języka rosyjskiego, jest kilka. Przede wszystkim coraz liczniejsze kontakty biznesowe z krajami rosyjskojęzycznymi, podróże do Rosji i krajów, gdzie można się w tym języku porozumieć,  zainteresowanie bogatą kulturą rosyjską, oraz wykorzystywanie go w codziennym życiu w Polsce.

Znaczenie  ma też fakt, że język rosyjski, podobnie jak język polski, należy do rodziny języków słowiańskich i jest dla nas stosunkowo łatwy do nauki. Mimo innego alfabetu, jakim jest cyrylica, sama wymowa nie sprawia nam specjalnego problemu i łatwiej nam się nauczyć języka rosyjskiego niż innym obcokrajowcom uczącym się tego języka.

Najlepiej uczyć się języka od rosyjskojęzycznych lektorów, dla których jest to język ojczysty. W Warszawie jednym z takich miejsc jest Centrum Nauczania Języka Rosyjskiego. Ucząc się języka, warto również przyswoić sobie wiedzę o kulturze, historii i mentalności rosyjskiej. Dodatkowym argumentem za nauką języka rosyjskiego jest fakt, że język ten znają setki milionów ludzi na świecie.

Zasięg języka rosyjskiego

Językiem rosyjskim, jako ojczystym, posługuje się około 145 mln ludzi. Ogółem język ten jest używany przez prawie 300 mln osób. Rosyjski jest językiem oficjalnym w Rosji, Białorusi, Kirgistanie, i Kazachstanie. Poza tym znaczna ilość populacji posługuje się tym językiem w Armenii, Azerbejdżanie, Estonii, Gruzji, Łotwie, Litwie, Mołdawii, Tadżykistanie, Turkmenistanie, Uzbekistanie i na Ukrainie. Wiele osób posługuje się językiem rosyjskim również w Izraelu (Żydzi, którzy emigrowali tam z krajów dawnego ZSRR) oraz  z Chin

Język rosyjski używany jest również przez diaspory rosyjskojęzyczne w takich krajach jak USA, Kanada, Niemcy, Australia, Grecja, Rumunia, Finlandia, a także coraz liczniej w Polsce.

Język rosyjski jest jednym z pięciu języków oficjalnych Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Powody, dla których warto uczyć się języka rosyjskiego

Dodatkowe szanse na rynku pracy

Współczesnym lingua franca jest oczywiście język angielski. Znajomość każdego dodatkowego języka podnosi nasze kwalifikacje. W okresie PRL język rosyjski był obowiązkowy w szkołach i w pokoleniu ludzi starszych jest — lepiej lub gorzej — znany. W pokoleniu ludzi młodszych jego znajomość jest niewielka. Od wielu lat dominuje nauczanie języka angielskiego, niemieckiego czy  francuskiego, dlatego dobra znajomość rosyjskiego może być atutem na rynku pracy. Może to być także wstęp do zdobycia nowej ciekawej pracy.

Język rosyjski na co dzień

Ze względu na imigrację do Polski wielu osób rosyjskojęzycznych, język ten staje się wszechobecny w naszym kraju. Nauka języka rosyjskiego z tego powodu jest bardzo przydatna. Podczas codziennych czynności – podróży komunikacją miejską, zakupów w sklepie, czy spacerze po mieście mamy często możliwość wykorzystania znajomości tego języka. Powinniśmy uczyć się rosyjskiego, aby funkcjonować w społeczeństwie, które dynamicznie się zmienia.

Podróże i Kultura

Rosja to wielki i piękny kraj, który jest wart poznania. Trzeba zwiedzić miasta takie jak Sankt Petersburg, Moskwa, czy Miasta Złotego Pierścienia. Zobaczyć olśniewającą przyrodę na Uralu, w górach Kaukazu, na Kamczatce czy nad jeziorem Bajkał. Znajomość języka rosyjskiego  nie tylko ułatwi nam tam pobyt, ale również umożliwi kontakt z szerszym gronem ludzi, którzy często nie będą znali innego języka poza rosyjskim.

Dzięki znajomości języka rosyjskiego będzie można również w pełni docenić bogatą kulturę i sztukę Rosji. Wielką wartością jest czytanie pięknej literatury rosyjskiej w oryginale, czy oglądanie rosyjskich spektakli i filmów.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz